Yosun Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Sağlık alanında yüzyıllardır süre gelen çalışmalar mevcuttur. Tıp sürekli gelişen ve yenilenen bir alandır. Ancak bazen eski usul yöntemlere de ihtiyaç duyulmuyor değil. Alternatif tıp eskimeyen en etkili yöntemleri içinde barındırmaktadır. Bitkisel yağlar da alternatif tıpın olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Bitkisel yağlar arasında öyle bir yağ var ki güzellik için bulunmaz nimet olarak nitelendirilmektedir. Yosun yağı organik yapısıyla güzelliğinize güzellik katıyor ve bunu yaparken de sağlığınıza birçok fayda sağlamayı ihmal etmiyor. Yosun yağı nedir? Yosun yağı nasıl kullanılır? Yosun yağı neye iyi gelir? Yosun yağı faydaları nelerdir?

Yosun Yağı Nedir?

Yosun yağı, denizaltından elde edilen su içinde yetişen bir bitkiden elde edilen yağ türüdür. Güçlü antioksidan özelliğe sahip ürünler arasındadır. Yağın kokusu yeni biçilmiş çimleri andırmaktadır. İçeriğinde bolca vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Yosun tam anlamıyla mineral ve vitamin deposu olarak nitelendirilmektedir. Bu özelliği sayesinde özellikle cilt bakımlarının vazgeçilmez maddesi haline gelmiştir.

Cilt bakımlarında ve kozmetik sektöründe yosun yağına sıkça rastlayabilirsiniz. Bazı kaynaklarda moss oil olarak geçmektedir. Daha çok Ege ve Akdeniz kıyılarından elde edilen yosunlardan elde edilmektedir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki yosun yağı oldukça değerli ve sayısız faydaya sahip bir ürün olarak hayatımızda yer edinmekte.

Yosun Yağı Ne İşe Yarar?

Yosun yağı aklınıza gelebilecek çoğu cilt problemlerinde işe yarayan bir üründür. Nemsizlik ve kuru cilt problemlerinizde, gözaltı torbalarınızda, gözaltı morluklarınızda, çatlaklarınızda yosun yağı fazlasıyla işe yaramaktadır. Cildin gerek duyduğu onarımı yaparak hızlıca yenilenme sağlayabilmektedir. Cildin daha sağlıklı, canlı ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olmaktadır.

Özellikle cildinizi makyaja hazırlama sürecinde yosun yağı oldukça başarılı sonuçlar elde ettirecek cinsten bir üründür. Hala bilmeyen ve kullanmayan varsa yosun yağını şiddetle tavsiye ederiz. Yosun yağı cildinizdeki gözeneklere ve hücrelere iyi gelir. Cildin içine kadar işleyerek yenilenme süreçlerinde etkili olur.

İlginizi Çekebilir  Sedir Ağacı Yağı Nedir? Kullanımı, Faydaları, Yan Etkileri

Yosun yağı sadece cilt bakımlarında değil saç ve tırnak bakımlarında da işe yarayan bir yağdır. Saçlarınıza uyguladığınızda eskiden rahatsız olduğunuz görüntüden uzak sağlıklı saçlara sahip olabilirisiniz. Kırıklara ve diğer saç problemlerine karşı etkili sonuçlar meydana getiren bir üründür.

Saç bakımlarında yosun yağı işe yarayan belli başlı yağların başında yer almaktadır. Tırnakları çabuk kırılan, sararan ve tırnak kenarlarında et olan kişiler tüm bu sorunları için yosun yağından faydalanabilirler. Yosun yağı kullandığınızda bu sorunlardan kısa sürede kurtulacaksınız.

Yosun Yağının Faydaları

Yosun Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

 • Saç dökülmesini engeller ve saçların kırılmasını geciktirmektedir. Saçların kepek gibi çeşitli sorunlarla karşılaşma riskini azaltarak hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlamaktadır. Saç bakımlarınız yosun yağı sayesinde daha öncekinden çok daha kolay hale gelmektedir.
 • Hamilelik ve hızlı kilo alıp verme süreçlerinde meydana gelen çatlakların onarılmasına yardımcı olmaktadır. Çatlaklarınızı onararak kısa sürede yok olmasını sağlamaktadır.
 • Tırnaklarınızın bakımında yardımcı olmaktadır. Daha dayanıklı ve güçlü tırnaklara sahip olmanıza yardımcı olmaktadır.
 • Göz altı morluklarınızın giderilmesini sağlar.
 • Ciltte meydana gelen istenmeyen lekelerden ve aknelerden kurtulmanızı sağlamaktadır.
 • Cildinizi sıkılaştırarak kırışmalara karşı önlem almaktadır. Böylece daha geç kırışma yaşamanızı sağlar.
 • Vitamin eksikliği yaşayan kişilerin gereken değerlere ulaşması konusunda takviyede bulunur.
 • Vücuttaki toksinlerin dışarıya atılmasına yardımcı olmaktadır. Toksinlerden kurtulmanızı sağlayarak arınmış hissi verir.
 • Kan dolaşımınız hızlandırarak metabolizmaya olumlu etkilerde bulunur.
 • Vücudun gerek duyduğu nemin temin edilmesine yardımcıdır.
 • Enzimlerin çalışmasını sağlar.
 • Ruh sağlığınıza iyi gelir. Depresyon sürecini kolay atlatmanızı sağlar.
 • Göz kuruluğu probleminizi ortadan kaldırarak göz sağlığınıza katkıda bulunmaktadır.
 • Deri altındaki yağların çözülmesini sağlamaktadır.
 • İritasyonu engellemektedir.
 • Meme kanseri riski olan kişilere olumlu etkileri bulunmaktadır.
 • Kemiklerin daha güçlü olmasını sağlamaktadır.
 • Kalp sağlığına iyi gelmektedir.
 • Herhangi bir yerinizde meydana gelen ağrıları azaltabilmektedir.
 • Vücuttaki asit ve baz dengesini düzenlemektedir.
 • Hormon dengesizliklerini kontrol altına alarak düzenler.

Yosun Yağının Besin Değerleri

Yosun yağının sayısız faydası düşünüldüğünde içeriği de merak ediliyor. Oldukça zengin bir kaynak olan yosun yağının içinde neler var? Yosun yağı içerisinde mineral ve vitaminler bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse içerisindeki mineraller arasında; çinko, magnezyum ve kalsiyum bulunmaktadır. Ayrıca A, C, B ve E vitamini bakımından da zengin oluşuyla diğer yağlardan daha farklı ve güçlü etkilere sahiptir.

İlginizi Çekebilir  Hindistan Cevizi Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Yosun Yağı Nasıl Kullanılır?

Yosun yağından birkaç damla elinize veya makyaj pedinize damlatarak direkt olarak sorun yaşadığınız bölgeye uygulayabilirsiniz. Cildinize masaj yaparak uygulamanız daha doğru olacaktır. Bir iki saate kadar beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Cildinizde ilk uygulamada hafif bir yanma hissi yaratabilir bu normal bir durumdur. Direkt uygulamayı tercih etmek istemeyenler kozmetik ürünlerine katarak kullanabilirler. Örneğin şampuanınıza bir yemek kaşığı yosun yağı ilave ederek duştan duşa düzenli olarak kullanım sağlayabilirsiniz. Böylece saçlarınıza düzenli bakım yapmış olursunuz. Saçlarınızın daha güçlü ve hızlı uzamasını yosun yağı ile sağlayabilirsiniz.

Yosun yağını farklı bakım tariflerinde kullanabilirsiniz. Yosun yağı cilt bakım maskelerinde kullanılan bir üründür. Cilt maskesi reçetelerinden birini sizlerle paylaşıyoruz. Bakım maskemizi hazırlamamız için gereken malzemeler arasında; 2 tatlı kaşığı yosun yağı, 1 yemek kaşığı sıcak su, 2 tatlı kaşığı bal ve son olarak 1 yemek kaşığı aloe vera yer almaktadır. Bu malzemelere ilave etmek istediğiniz başka favori yağınız varsa size kalmış ekleyebilirsiniz. Hazırlanışı ve uygulaması aşır basit bu tarifin yapım aşamasına geçelim.

Öncelikle cam veya herhangi bir kabın içerisine yoğun yağı, sıcak su, bal ve son olarak aloe verayı ekleyin. Karışım homojen kıvama gelene dek iyice karıştırın. İstediğiniz kıvama geldiğinden emin olduğunuzda karıştırma işlemini sonlandırabilirsiniz. Elde ettiğiniz maskeyi cildinize dairesel hareketler ile masaj yaparak iyice yedirmelisiniz. Yüzünüzün her noktasına uyguladığınızdan emin olun. Göz bölgenizden uzak tutmaya özen gösterin. Gözünüze kaçarsa hemen bol su ile arındırmalısınız. Maske cildinizde 15 – 20 dakika kadar bekledikten sonra bol ılık su ile durulayabilirsiniz. Uygulama sonunda kendi favoriniz olan nemlendiricilerle cildinizi nemlendirebilirsiniz. Bu tarifi haftada bir iki kez uygulayabilirsiniz. Sonuçlarını yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yosun yağının yan etkisi var mıdır?

Yosun yağı aşırı kullanımlarda bazı belirtiler oluşturabilmektedir. Yapılan uzman araştırmalarına ve edinilen bilgilere göre yosun yağının yan etkileri arasında; mide rahatsızlığı, geğirme, mide ekşimesi, sindirim sorunları meydana getirebilmektedir. Bunlar dışında yosun yağının zararları başlığı altında tespit edilen başka bir duruma rastlanmamaktadır. Alerjisi olan kişiler istisna tabi ki. Alerjisi olan kişilerin yosun yağı kullanmaması gerekmektedir. Herhangi bir reaksiyon sonucu ihmalkar davranmadan direkt olarak doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz en doğru ve erken müdahale ile sizlerin sağlığını güvence altına alacaktır.

İlginizi Çekebilir  Shea (Karite) Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Yosun Yağı Fiyatları

Yosun yağı fiyatları tercih ettiğiniz markaya göre değişecektir. Ancak sizler için ortalama bir fiyat çıkarmak adına piyasa araştırması yaptık. 20 ml. Şişede satılan yosun yağının ortalama fiyat aralığı 30 – 40 lira civarındadır. Yosun yağı genel olarak herkesin bütçesine uygun ancak diğer yağlara göre bir tık daha pahalı yağlar arasındadır. Bunun sebebi de en önemli özelliğinin cilt bakımları sektöründe olmasından kaynaklı olabilir.

Cilt bakım yağlarında baktığımızda genel olarak daha pahalı fiyatlarla karşılaşıyoruz. Yosun yağı eczane, aktar ve güzellik ürünü satan dükkanlarda bulunan bir üründür. Bulmakta zorlanacağınızı düşünmüyoruz. Ancak bulamazsanız internette de birçok güvenilir sitede satışları yapılmakta. Tercih ettiğiniz markalara ve ürünlere dikkat ederek alışveriş yapmanızı tavsiyelerimize ekleyerek yazımızı sonlandıralım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı