Yılan Yağı Nedir? Kullanımı, Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Yılan Yağı Nedir? Yılan Yağı Faydaları

Yılan yağını daha önce duydunuz mu? Yılan yağının adını duyar duymaz gerçekten yılandan mı elde ediliyor sorusu aklınıza geliyor olabilir. Yılanlar genellikle zehirli görülen ve korkulan hayvanlardır. Ancak bu onların hiçbir faydası olmadığı anlamına gelmemektedir. Yılanların da her hayvan gibi faydalı yönleri bulunmaktadır. İsminden dolayı sizleri meraka düşüren bu yağı sizler için mercek altına aldık. Yılan yağı nedir? Yılan yağı faydaları, Nasıl kullanılır? Zararı var mıdır? Kimler kullanmamalı? Gibi uzayıp giden tüm sorularınızın detayları yazımızda.

Yılan Yağı Nedir?

Çin’de Enhydris Chinensis adı ile bilinen mucizevi bitkisel bir yağdır yılan yağı. Soğuk presleme yöntemi ile elde edilmektedir. Yılandan elde edilen ve şifa veren bir ürün olarak yıllarca kullanılmıştır. Özellikle Çin ve Güney Afrika’da üretimi sağlanan bu ürüne oralardaki ilgi çok daha fazladır.

İlk başlarda kellik sorunu için kullanılmaya başlansa da daha sonrasında farklı faydaları da tespit edilerek kullanım alanı genişletilmiş. Bu ürünün çoğu faydasının sebebi omega – 3 içermesinden kaynaklıdır. Yılan yağı alternatif tıpta kullanılan bir yağdır ancak yemeklerde kullanılacak türden bir yağ değildir. Ayrıca bir dipnot verelim. Kullandıktan sonra ışık almayan bir yerde muhafaza etmeniz gerekmektedir.

Yılan Yağı Ne İşe Yarar?

Yılan yağının faydalı olduğu ve olumlu etkiler sunduğu birçok sorun bulunmaktadır. Bunlar arasında en popüler olan ise kellik ve az sakal sorunlarıdır. Özellikle erkekler sakallarının daha çok gür çıkmasını ve kellik sorunuyla savaşabilmek için bu yağı fazlasıyla tercih etmekteler. Bir diğer işe yaradığı konu ise saçlardır. Yıpranmış ve oldukça cansız görünen saçların güçlenmesini ve daha parlak görünmesini sağlamaktadır.

Saç bakımı herkes için çok önemlidir. Saçlar bakılması ve özen gösterilmesi gerekilen yerlerimiz arasındadır. Onlara bakım konusunda en özel ürünleri seçmek isteriz ve bunu yaparken cebimize de uygun olması oldukça önemlidir. Yılan yağı tüm bu anlattığımız kriterlere uyan fiyat performans açısından cazip bir üründür.

İlginizi Çekebilir  Hint Yağı Nedir? Kullanımı, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Yılan Yağı Faydaları

Yılan yağının tahmin edebileceğinizden çok daha fazla yararı bulunmaktadır. Bitkisel yağlar sağlık sorunlarına karşı oldukça etkili ve şifalı ürünlerdir. Kişiler bu tarz yağları kendi kafalarına göre kullanmadıkları sürece hiçbir olumsuz sonuç ile karşılaşmazlar. Peki, faydaları nelerdir? Nelere iyi gelir? Gelin birlikte inceleyelim.

Başlıca Yılan Yağı Faydaları

 • Vücuttaki ağrıların azalmasını sağlamaktadır.
 • Eklemlerde meydana gelen kireçleme sorununa karşı önleyici bir üründür.
 • Ağrı kesici etkisi vardır. Doğal bir ağrı kesici olarak nitelendirilmektedir.
 • Yaraların onarımlarına ve iz kalmamasına yardımcı olmaktadır.
 • Kuru cilde sahip olan kişilere faydalı olacak ürünlerden biridir.
 • Cilt rahatsızlığı olan kişilere olumlu etkileri vardır. Örneğin egzama vb. gibi.
 • Erken yaşlanma sorununu ertelemektedir. Kırışıklık oluşumlarını geciktirmektedir.
 • Saçların gürleşmesine ve hızlı uzamasına yardımcı olmaktadır. Saçların dökülmelerini engelleyerek kök hücreleri güçlendirmektedir. Böylece saçlarınız daha sağlıklı görünecektir.
 • Kepek sorununa iyi gelmektedir.
 • Kellik sorunu çözmektedir.
 • Seyrek kaşların daha gür görünmesini sağlamaktadır. Kılları çoğaltmaktadır.
 • Lekelerin yok olmasına yardımcı olmaktadır.
 • İltihapların oluşumu engeller ve vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 • Fosfat ve magnezyum içerdiğinden dolayı mineral kaynağıdır.
 • Vitamin bakımından zengindir. Bu yüzden vitamin eksikliği konusunda takviye besindir.
 • Hormon bozukluklarını dengeler ve düzene sokar.

Yılan Yağı Nasıl Kullanılır?

Yılan yağı kullanımlarında farklı yöntemler bulunmaktadır. Bireyler kendi gereksinimlerine uygun kullanım yöntemlerini tercih ederek sorunlarını çözebilirler. Bu yöntemlerin detaylarını sizlerle paylaşmaya geçmeden önce yılan yağını içerek veya yemeklere katarak kullanmamanız gerektiğini belirtelim. Bu yağ yemeklerde kullanmaya uygun değildir. Böyle bir kullanım önerisi bulunmamaktadır. Peki, yılan yağı nasıl kullanılır? İşte detaylar.

Yılan yağını çeşitli yağlar ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Bu yağlara örnek olarak zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ve badem yağını verebiliriz. Bu yağlarla birlikte kullandığınızda çok daha fazla verim alabilirsiniz. Saçlarınıza kullandığınızda bir süre bone ve benzeri şeylerle saçınızı kapalı tuttuğunuzda da etkilerini arttırabilirsiniz. Ürünü ne kadar emerseniz o kadar iyi sonuç alacaksınız demektir.

blank

Bu ürünü saç bakımlarınızda kullanmak istiyorsanız vereceğimiz reçete çoğu bakım rutinleriniz için uygulanabilirdir. Saçınızın gürlüğüne veya seyrekliğine göre bir miktar belirleyebilirsiniz. İlk kez uygulayacaksanız daha az miktarda kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu yağ başka yağlarla seyreltilerek kullanılmalıdır. Bu yüzden ne kadar yılan yağı kullanacaksanız bir o kadar tercih etmek istediğiniz diğer yağdan ekleyerek karışım elde etmelisiniz. Daha sonra elde ettiğiniz bu karışımı saçlarınızın dibinden uçlarına kadar yedirerek sağlıklı bir onarım sürecini başlatmış olursunuz. Bu süreçte saçlarınıza hafif hafif masajlar yaparak iyice yedirmeye özen göstermelisiniz. Saçınızdaki bakım yağı karışımını birkaç saat beklettikten ve yeterince emildiğinden emin olduktan sonra durulama aşamasına geçebilirsiniz. Saçınızın yağdan tamamen arınmasını sağlamalısınız. Bu uygulamayı haftada 1 veya 2 kere yapabilirsiniz. Alerjik bir reaksiyon gösterirseniz uygulamayı sürdürmemelisiniz.

İlginizi Çekebilir  Yosun Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Sakallarının seyrekliğinden ve kellikten şikâyetçi olan okurlarımız için de bir kullanım önerimiz olacak. Birkaç damla yılan yağını özellikle kıl çıkmasını istediğiniz seyrek kısımlara iyice yedirmeniz gerekmektedir. Bu işlemi ellerinizle yapabilirsiniz. Birkaç saat böyle bekledikten sonra iyice yıkayarak durulamanız gerekmektedir. Bu işlemi haftada bir iki kez yapabilirsiniz. Herhangi bir reaksiyon göstermeniz durumunda uygulamaya devam etmemelisiniz.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra mucize beklemek yanlış olur. Düzenli bir şekilde kullanmanız dahilinde faydalarını görebilirsiniz. Yılan yağının etkilerini bir ay kullandıktan sonra gözle görebilirsiniz. Sorunlarınızı çözme ve onarma süreci yaklaşık olarak bir ay düzenli kullanmanız sonucunda gerçekleşecektir.

Yılan yağının yan etkisi var mıdır?

Yılan yağının bilimsel araştırmalar sonucu kanıtlanmış herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak kişilerin özellikleri ve rahatsızlıklarından kaynaklı bazı yan etkiler meydana gelebilmektedir. Ayrıca kişiler düzenli olarak bir ilaç kullanıyorlarsa da bazı reaksiyonlar yaşayabilirler. Bu yüzden kullanırken dikkatli olunması gereken bir yağdır. Doktorlarınızdan onay alarak bu yağı kullanmanız çok daha doğru bir kullanım şekli olacaktır. Bu tarz yağları kafanıza göre kullanarak istediğiniz verimi alamayabilirsiniz.

Yılan yağı içilir mi? Yemeklere katılır mı? Diye soracak olan okurlarımız mutlaka olacaktır. Bu yağı yemeklere katmak ve direkt içerek tüketmek önerilen kullanım şekilleri arasında yer almamaktadır. Bu yüzden yağlarla karıştırarak kullanmanız daha sağlıklı bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır. Yılan yağının yan etkileri arasında; mide bulantısı, ciltte şişmeler, kramp, kızarıklık, tahriş ve kaşıntı gibi şikâyetler bulunmaktadır. Sorun yaşamanız durumunda acilen bir sağlık kurumuna giderek muayene olmanızı tavsiye ediyoruz. Son olarak kullanırken fazlaya kaçmamanız gerektiğini hatırlatalım. Unutmayın ki sağlığınızdan daha değerli bir şey yok.

Yılan Yağı Fiyatları

Yılan yağı Uzak Doğu ülkelerinde popülerleşmiş oralarda daha yaygın kullanılan bir üründür. Ancak ülkemizde de aktif olarak yaygın bir şekilde satışı mevcuttur. İnternet sitelerinden, aktarlardan ve eczanelerden kolayca bulabileceğiniz ve satın alabileceğiniz bir üründür. Alışveriş yapacağınız yerlerin güvenilir olmasına sağlığınızı korumak adına dikkat etmelisiniz. Her yerden alışveriş yapmama konusunda bilinçli olmak oldukça önem teşkil etmektedir. Böylece sağlığınızı riske atmamış olacaksınız.

İlginizi Çekebilir  Ylang Ylang Yağı Nedir? Kullanımı, Faydaları, Zararları

Peki, yılan yağı fiyatları nedir? Yazıyı buraya kadar okuyan okurlarımız mutlaka fiyatını da merak edeceklerdir. Bizlerde bu yüzden fiyat araştırması yaptık ve yılan yağı fiyatlarının miktar ve boyutuna göre değiştiğini gördük. Fiyatlar 20 ml. Şişelerde 15 lira civarında. 250 ml. Şişelerde de satışlar yapılmakta. Bunların fiyatı ise 30 liraya kadar çıkabiliyor. Yılan yağı içeren saç serumlarının fiyatları ise 45 liraya kadar çıkıyor. Kendi bütçeniz doğrultusunda alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Sağlıklı günler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı