Yeşil İdrar Nedenleri Nelerdir? Yeşil İdrar Neye İşarettir?

Yeşil İdrar Neden Ortaya Çıkar? Bu Durum Bir Hastalık Habercisi Midir?

Vücudumuzdaki atıkların dışarı atılmasını sağlayan sistem boşaltım sistemimizdir. Boşaltım sistemi bütün insanların hayatında önemli bir yer kaplamaktadır. Bu nedenle boşaltım sistemimizde meydana gelebilecek herhangi bir rahatsızlık bizi tedirgin eder. Böbreklerimiz boşaltım sistemimizin en önemli elemanı olan organlardır. Sıvı atıklar ile beraber vücudumuz için derişimlerinin artması zararlı olan maddeler böbreklerden dışarı atılır. İdrar adı verilen bu atık sıvının rengi genellikle açık sarı renklerde ve parlak görünümlüdür. Bu renk yediğimiz içtiğimiz şeylere göre bazı zamanlar değişse de yine de bu renge yakın bir renk ortaya çıkmaktadır. Bu durumların haricinde ortaya çıkan renkler insanları tedirgin etmektedir. Yeşil idrar çoğu zaman insanların korkulu rüyası haline gelmektedir. Bu renkteki idrar çoğu zaman ağır hastalıkların habercisi olabilir.

Yeşil renkli idrarın neden ortaya çıktığı konusu bu yazı içerisinde açıklanacaktır. Bu renkte idrara yol açan bütün durumlar ve nedenler açık bir şekilde anlatılacak ve aydınlatılacaksınız. Fakat bundan önce böbreklerimizin nasıl çalıştığı üzerinde bazı önemli noktaları bilmenizde fayda var.

Önemli Fonksiyonlara Sahip İnsan Böbreği Hakkında Temel Bilgiler:

 • İnsanın idrarı böbreklerde ortaya çıkmaktadır.
 • Kanımız böbreklerimizde yeralan hücreler aracılığı ile böbreğin küçük odacıklarında süzülür.
 • Süzülen kan daha sonra ince yapılı boruya benzer bir iletim kanalı ile idrar kesesine iletilir.
 • İdrar kesesi süzülmüş idrarın bir miktar depolandığı yerdir. Bu sayede sürekli tuvalete gitmek zorunda kalmayız.
 • Bunun yanında yediğimiz yiyeceklerin ve aldığımız ilaçların etkileri idrarımızın farklı rengi ile ortaya çıkmaktadır.

Peki normal ve sağlıklı çalışan bir insan böbreğinin ürettiği idrarın rengi ne renk olmalıdır?

 • Sağlıklı bir insanın böbreğinde üretilen idrar ürokrom adı verilen bir madde içerir. Bu madde idrara orjinal sarı rengini vermektedir.
 • Ürokrom vücudumuza aldığımız sıvıların miktarına göre farklı derişimlerde yeralabilir. Bu durumlarda idrarımız daha sarı ya da daha az sarı renkte olabilmektedir.
İlginizi Çekebilir  Bulanık İdrar Nedenleri Nelerdir? Bulanık İdrar Neye İşarettir?

Sağlıklı olmayan insanlarda yeşil idrar bazı durumlarda ortaya çıkar. Bakalım bu durumlar nelermiş.

Yeşil İdrar Renginin Ortaya Çıktığı Durumlar

Yeşil idrar nadir olarak ortaya çıkan bir durum olup çoğunlukla sağlıklı olmayan insanlarda ortaya çıkabilmektedir. Bu idrar rengi bazı hastalıkların habercisi olabildiği gibi vücudumuza aldığımız maddeler ve yiyecekler nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir.

Yeşil tonlarda idrar rengi ile karşılaştığınızda yapmanız gereken ilk şey uzman bir doktora başvurmaktır. Evde kendi başınıza alacağınız aksiyonlar sizin için iyi bir sonuç doğurmaz. Bu idrar rengi eğer ki bir hastalıktan kaynaklanıyorsa ve bu durum uzun süredir devam ediyorsa doktora başvurmak en doğru tercihtir.

İşte yeşil renkli idrarın ortaya çıkmasına neden olabilecek o durumlar.

İlaç Kullanımı:

 • Devamlı kullandığınız bir ilaç mevcutsa bu ilaçların içerisinde yeralan etken maddeler sizin idrarınızdaki renk değişikliğinin kaynağı olabilir.
 • Bu tür durumlar sizin sahip olduğunuz bir rahatsızlığın değil doğrudan kullandığınız ilacın sonucu olabilir.
 • Böyle bir durumda endişelenmeniz gerekmese de doktorunuza danışmanız en doğru olan harekettir.
 • Peki bu ilaçlar hangi ilaçlar olabilir?
 • Amitriptilin, propofol ve indometasin gibi ilaçlar yeşil renkli idrara neden olabilmektedir.

Gıda Boyaları:

 • Yemeklerinizi yaparken gıda boyası kullanıyorsanız ya da dışarda yediğiniz yemeklerde gıda boyası varsa idrarınızdaki yeşil rengin nedeni bu gıda boyaları olabilir.
 • Gıda boyaları, doğal olmayan ve yapay olarak gıdaları boyamak için üretilmiş maddelerdir. Bu maddelerin kullanımı hiçbir doktor tarafından önerilmemekle birlikte sağlığınıza ciddi zararlar da verebilmektedir.
 • Bütün bu nedenlerden dolayı gıda boyası kullanımını bırakmalı ve bu boyaları içeren yiyecekleri tüketmemelisiniz.

Kalıtsal Rahatsızlıklar:

 • Bu hastalıklardan en önemli olanı hiperkalsemi hastalığıdır.
 • Ailenizde yeralan bir hiperkalsemi hastası varsa bu durumda sizin de bu rahatsızlığa yakalanmış olmanız ve bu hastalık nedeniyle yeşil idrar çıkarıyor olabilmeniz mümkündür.
 • Hiperkalsemi hastalığı; vücudunuzda yeralan kalsiyum miktarındaki normal dışı durumların ortaya çıkması ile oluşur.
 • Bu hastalık genellikle hormonlarınız ile ilgili bir rahatsızlık yaşamanızdan kaynaklanır. Ciddiye alınması gereken bir hastalıktır.
 • İdrarınızdaki rengin nedeni ile doğrudan alakalı olması ihtimali nedeniyle doktora başvurmanız önemlidir.
İlginizi Çekebilir  Uykuda Ağız Suyu (Salya) Akması Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Yeşil İdrar İle İlgili Bir Tıbbi Vaka İncelemesi

Yeşil idrar durumunun ortaya çıktığı ve daha önce kayıtlara geçmiş bir medikal vakanın ayrıntıları bu başlık altında incelenecektir. Bu sayede idrarınızın yeşil renkte olmasının nedenini daha iyi anlayabilecek ve bu durumu ciddiye alabileceksiniz. İşte o medikal vaka hakkında geriye kalan önemli ayrıntılar. Gelin birlikte inceleyelim.

 • Doktorlar tarafından hastaneye yatırılan ve yoğun bakımda yatan 16 yaşında genç bir hastada yeşil renkli idrar durumu ortaya çıkmıştır.
 • Erkek olan bu hastanın yeşil renkli idrarı ortaya çıkmadan önce doktorlar tarafından bu gence propofol verilmiştir. Ve ardından idrarında renk değişimleri gözlenmiştir.
 • İlacın verilmesinden sonra yaklaşık olarak 78 saat sonrasında hastanın idrar renginde farklılık ortaya çıkmıştır.
 • Bu vaka sonucunda doktorlar propofol ilacının yan etkilerinin yanında yeşil renkli idrar atmanın da gerçekleşebileceğini anlamışlardır.
 • Fakat bu yan etki çok sık rastlanılan bir durum değildir.
 • Bu ilaç karaciğerde redüksiyon ve hidroliz işlemlerine tabi olur.
 • Doktorlar karaciğerde gerçekleşen metabolik olaylar sonucunda ortaya çıkan maddenin idrarda oluşan yeşil renge neden olabileceğini söylemişlerdir.
 • Bir diğer önemli nokta ise bu ilacın kullanımının sınırlı olmasına rağmen böyle bir olayın gerçekleşmiş olmasıdır.
 • Doktorlar sonuç olarak bu maddenin bir zararının olmadığını ve yalnızca yeşil renkli idrara neden olabileceğini ortaya koymuşlardır. Böylece bu tür durumlar ile karşılaşan diğer hekimler bu bilgi ışığında zaman kaybetmeden gerekli tedaviye devam edebilme şansı bulacaklar.

Bu vakanın dışında yeşil idrar durumunun ortaya çıktığı başka bir rahatsızlık daha vardır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu:

 • İdrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığı geçirerek hastaneye yatan ya da hekimlere idrar örneği veren hastaların analiz edilmesi sonucunda yeşil renkli idrarın nedeninin kanda bulunan enfeksiyona neden olan bakteriler olabileceği gözlemlenmiştir.
 • Buradan çıkan fikir şudur: Eğer kanınızda bir bakteri kolonisi mevcutsa bu durum da yeşil renkli idrara neden olabilir.
 • Eğer yeşil rengine sahip idrar görürseniz acilen doktora başvurmanız gerekebilir.

Yeşil İdrar Atma Durumu İle Karşılaşınca Ne Yapmalısınız?

Yeşil idrar bizim gözümüzle gördüğümüz yeşil rengine sahip olsa da bu renk genellikle mavi renk pigmentlerinden kaynaklanmaktadır. Bu durumu ise ilkokul resim dersi almış herkes kolaylıkla anlayabilir. Peki mavi renk pigmentleri nasıl oluyor da idrarda yeşil renge sebebiyet veriyor? Yeşil renkli idrar ile karşılaşınca endişelenmeli misiniz? Bu tür bir durumla karşılaştığınızda ne yapmalısınız? Bu başlık altında bu sorulara cevap arayacağız.

 • Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki yeşil renkli idrar bazı durumlarda tehlikeli olabildiği gibi zararsız da olabilir. Fakat durumunuzu sürekli gözlemelisiniz.
 • Bir diğer önemli mesele ise mavi renkli idrarın nasıl yeşil renkli idrara dönüştüğüdür. Mavi renkli idrar, ürokrom maddesi ile karıştığı zaman yeşil renge döner. Çünkü ürokrom maddesi idrara sarı rengini veren ve sarı renk pigmentlerine sahip bir moleküldür. Sarı ve mavi renkleri karıştırdığınızda ortaya yeşil renk çıktığını biliyoruz. Bu durum da tamamen bu nedenden dolayı ortaya çıkar. Yani aslında idrarınızdaki yeşil renk direkt olarak yeşil bir renk olmayabilir. Bu renk aynı zamanda mavi renkli idrardan dolayı kaynaklanıyor da olabilir. Bu durumu ortaya çıkarabilecek kişi doktorunuzdur.
 • Yeşil renkli idrar atmaya başladığınızda endişelenmeniz için bu durumun uzun bir süredir gerçekleşiyor olması gerekir.
  Eğer yeşil renkli idrar durumu ile çok uzun bir süredir karşılaşıyorsanız ve bu durum çok ciddi bir rahatsızlıktan dolayı kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle uzun süreli durumlarda acilen doktorunuza başvurmalısınız.
İlginizi Çekebilir  Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

İdrar yollarınızdaki rahatsızlıklardan kaçınmak yapabileceğiniz en doğru şey olacaktır. İşte sağlıklı bir boşaltım sistemine sahip olmanız için yapmanız gerekenler.

 • Öncelikle şunu unutmayın ki sıvı boşaltım sisteminizdeki en önemli kilit eleman böbreklerinizdir. Sağlıklı böbreklere sahip olmanız herhangi bir idrar yolu enfeksiyonu kapmanızı engeller.
  Bol bol su tüketmek bir diğer önemli husustur. Bu sizin vücudunuzda gerçekleşebilecek dehidrasyon olaylarının
 • da önüne geçmektedir. Aynı zamanda şunu unutmayın ki susuz kalan böbreklerin sağlığını kaybetmesi çok kısa sürmektedir.

Bu bilgilerin ışığında yeşil idrar gibi bir durum ile karşılaştığınızda artık ne yapmanız gerektiğini daha iyi biliyorsunuz. Sağlıklı bir yaşam dileğiyle.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı