Ses Teli Felci Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Ses Teli Felci Nedir? Ses teli felci günümüzde sıklıkla karşılaşılan ve ses tellerinin hareket kabiliyetindeki kısıtlanma olarak da bilinen bir rahatsızlıktır. Ses telleri sinirlerin uyarıları ile çalışır. Ses tellerinin hareket etmesi için gerekli olan sinir uyarıları gerçekleşmediğinde ses tellerinde hareketlenme meydana gelmez. Bu durum ses teli felci olarak adlandırılmaktadır.

Ses telleri nefes alırken ve ses çıkarırken hareket eder. Ses tellerinin hareketsiz kalması durumunda ses teli felci adı ile bilinen rahatsızlık ortaya çıkar. Bu rahatsızlığın etkilenen ses telleri sayısına göre çift taraflı ya da tek taraflı olarak meydana gelebildiği bilinmektedir.

Ses Teli Felci Belirtileri Nelerdir?

Ses teli felci belirtileri itibari ile tek taraflı ve çift taraflı olmak üzere ikiye ayrılır. Tek taraflı ses teli felci sorunu bazı belirtiler ile meydana gelir. Bu belirtiler arasında en çok karşılaşılan belirtiler ise bazı cerrahi uygulamalardır.

Ses tellerinin zarar görmesi cerrahi operasyonlar sırasında yanlış atılan bir adım ya da uygulama sonucu da meydana gelebilmektedir. Ses teli felcine neden olan sinir hasarı beyin ameliyatlarında ve kalp ve damar operasyonlarında da ortaya çıkabilmektedir.

Ses tellerine uyarı gönderen sinirler diğer tüm sinirler gibi oldukça hassastır. Bu sinirlerin zarar görmesi halinde ses tellerine uyarı ulaşmayacağından tellerde hareketlilik meydana gelmeyecektir.

Ses Teli Felci Belirtileri

 • Ses yüksekliğinde azalma,
 • Sesin zayıf çıkması,
 • Sürekli ses kısıklığı,
 • Seste perde düşmesi,
 • Hırıltılı konuşma sesi,
 • Sürekli sesli nefes alma,
 • Nefes almakta güçlük çekme,
 • Konuşurken hemen yorulma,
 • İnce sesleri çıkaramama,
 • Gıdaların hava yolu kanalına kaçması,
 • Sıvı tüketirken sık öksürme.

Ses Teli Felci Ortaya Çıkma Nedenleri Nelerdir?

Ses teli felci ortaya çıkma nedenleri itibari ile kimi zaman bazı cerrahi müdahaleler kimi zaman da bazı enfeksiyonlar görülebilmektedir. Ses tellerine yakın olan bölgelerde gerçekleştirilen cerrahi operasyonlar, ses tellerine uyarı gönderen sinirlerin zarar görmesine neden olabilecek cerrahi operasyonlar ses teli felci yaşanmasına neden olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Tırnak Mantarı Nedir? Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Ses teli felci sorununa neden olan başka bir durum da ilgili sinirleri olumsuz etkileyen iltihaplardır. Viral enfeksiyonlar sırasında da sıkça meydana gelen iltihaplar ses tellerine uyarı gönderen sinirlerin hasar almasına neden olabilmektedir. Bilinen viral enfeksiyonların geçici bir durum olduğu da bilinmektedir. Kısa süre sonra hasta ses teli sorunundan kurtulabilmektedir.

Ses teli felci nedenleri arasında sıkça görülen bir neden de tümör sorunudur. Tümörler bazı durumlarda sinirlere baskı yapabilmektedir. Tümörlerin ses tellerine uyarı veren sinirlere baskı yapması halinde ise doğrudan ses teli felci ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Ses teli felcine neden olan faktörler aşağıdaki gibidir;

 • Viral enfeksiyonlar,
 • Ses tellerine zarar verebilecek cerrahi operasyonlar,
 • Ses tellerini etkileyen tümörler,
 • Akciğer tümörleri,
 • Bazı nörolojik rahatsızlıklar,
 • Beyin kanaması,
 • Gırtlakta meydana gelen kas ve sinir sorunları,
 • Sessiz reflü,
 • Kaza sonucu ses teli sinirinde zedelenme,
 • Sinir hasarları,
 • Sinirlerin iltihaplanması.

Ses Teli Felci Tanısı Koyulurken Nelere Bakılır?

Bir hastaya ses teli felci tanısı koyulması bazı analizler sonucunda mümkün olmaktadır. Tıp dilinde ses teli paralizisi olarak da bilinen sorunun tanımlanması sürecinde akustik analiz gerçekleştirilir. Bu analiz ses tellerinin ne denli çalışabildiğini test etmektedir.

Ses teli felci tanısı bazı görüntüleme yöntemleri ile ses tellerinin incelenmesi sonrasında konulmaktadır. Bu görüntüleme yöntemleri mikro ölçekte görüntüleme imkanı sunan araçlar ile gerçekleştirilir.

Tanı koyma sürecinde ses teli felcinin tam olarak nedeninin belirlenmesi için kulak, burun ve boğaz muayenesi gerçekleştirilmelidir. Detaylı ve kontrollü bir şekilde gerçekleştirilen muayene sonrasında gerekirse radyolojik bir inceleme de yapılabilir.

Ses tellerinde felç tanısı koyulması süreci detaylı bir muayene sürecinin gerekli kılmaktadır. Muayene süreci sonunda tanı koyularak tedavi için uygun bir plan yapılmaktadır.

Ses Teli Felci Tedavi Edilebilir Mi?

Ses teli felci insanlarda bulunan iki adet ses telinin hareket kabiliyetinin kısıtlanması ile birlikte ortaya çıkar. Ses teli felci sorunu ile karşı karşıya kalan insanlarda sürekli olarak ses çıkaramama sorunu meydana gelmektedir.
Ses teli felci iki ses teli için de geçerli ise kişinin kelimenin tam anlamı ile ses çıkarması mümkün olmamaktadır. Tek taraflı ses teli felci olması halinde ses tellerinin hareketlerinde yarım yönlü bir kısıtlanma söz konusu olmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Sünnetten Sonra Morarma Neden Olur? Tedavisi Nelerdir?

Ses teli felci temel olarak tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın meydana gelme şekline bağlı olarak uygulanacak tedavi de çeşitlenmektedir. Ses teli felci tek taraflı meydana geliyor ise ses terapisi, ses tellerine dolgu yapılması işlemi gibi işlemler ile tedavi mümkün olabilmektedir.

Tek Taraflı Ses Teli Felci Tedavi Yöntemleri

 • Enjeksiyon laringoplasti,
 • Açık ses teli cerrahisi,
 • Kapalı ses teli cerrahisi,
 • Ses terapi yöntemleri,
 • Ses teli cerrahisi uygulamaları.

Tek taraflı ses teli felci sorununun çözümünde kullanılacak olan yöntem genellikle ses telinin test edilmesine bağlı olarak belirlenir. Boğaza sıvı kaçma düzeyine bağlı olarak belirlenen yöntemin doğru uygulanması ve erken gerçekleştirilmesi tedavinin başarı ile sonuçlandırılmasında etkili olmaktadır.

Ses telleri birbiri ile tek taraflı olarak bağlantılı bulunan tellerdir. Ses tellerinin karşılıklı olarak açılıp kapanması ile ses ve soluk alma faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Bu faaliyetlerde sorun yaşanmasının nedeni ses tellerinin tam olarak kapanmıyor olması da olabilir.

Ses tellerinin tam olarak kapanmaması halinde tespit sonrasında ses tellerine dolgu yapılabilmektedir. Bu işlem tıpkı bir kapının hava geçirmez hale getirilmesi için alt kısımlarının doldurulması gibidir. Ses telleri arasında kapanma sonrasında arada kalan boşluk dolgu yöntemi ile doldurulabilmektedir.

Ses Teli Felci İçin Ameliyat Kesin Çözüm mü?

Ses teli felci bir rahatsızlık olarak birçok farklı neden ile ortaya çıkabilir. Ses teli felcinin ortaya çıkma nedenine bağlı olarak farklı uygulamalar da gerçekleştirilmektedir. Ses tellerinde ortaya çıkan felç durumu tek taraflı ya da çift taraflı olmasına bağlı olarak farklı operasyonlar ile tedavi edilebilmektedir.

Tek taraflı ses teli felci için uygulanan yöntemler sonrasında sürekli egzersizler ile sesin en iyi haline getirilmesi mümkün olmaktadır. Ses teli felci için ameliyat kesin çözüm demek sorun tam olarak tespit edilmeden mümkün değildir. Ancak birçok tek taraflı ses felci sorunu için kullanılan yöntemler ile ameliyat sonrasında sesin eski haline geldiği bilinmektedir.

Ses Telleri Ne Kadar Sürede İyileşir?

Ses telleri ameliyat sonrasında kısa sürede iyileşebilmektedir. Özellikle ses teli felci tanısı konulduktan sonra uygun operasyon yapılması halinde yaklaşık 9 ay içinde iyileşme beklenmektedir. Operasyon sonrasında ses tellerinde 9 ay içinde gelişme meydana gelmemesi halinde sonrasında gelişme beklenmemektedir.

İlginizi Çekebilir  Ağız İçi Yaralarına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Nedenleri, Tedavisi

Ses tellerinde operasyon sonrasında ilk 9 ay hayati önem taşımaktadır. 9 ay sonrasında gelişme beklenmemesi ses tellerinin genel durumu ile ilişkilidir. Ses tellerine gerçekleştirilen enjeksiyon benzeri işlemler sonrasında düzenli egzersizler ile ses tellerini güçlendirmek bu bağlamda büyük önem taşımaktadır.

Ses tellerinin etkili ve sağlıklı bir şekilde kullanılması için düzenli egzersizlerin takip edilmesi, operasyon sonrasında uzman kontrolü ve tavsiyesine uygun hareket edilmesi şarttır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı