Panda Nedir? Nerede Yaşar? Özellikleri Nelerdir?

Pandaların özellikleri yönünden oldukça ilginç bulunan ve sevimli görülen hayvanlar oldukları bilinmektedir. Pandalar siyah, beyaz görüntüleri ve sevimli tombul vücutları ile dünya genelinde sevilmektedir. Ancak pandalar sandığımızdan çok daha ilginç hayvanlardır. Yazımızın devamında pandaların özellikleri, üremeleri, yaşam süresi gibi merak edilen bilgileri elde edebilirsiniz.

Ne derler bilirsiniz bir panda gibi yuvarlanabiliyorsanız en az onun kadar tembel olmalısınız. Sizce de öyle mi?

Panda Nedir?

Pandalar insanlar tarafından ayılara benzetilen ancak özellikler yönünden rakunların özelliklerini daha çok taşıyan hayvanlardır. Gözleri ve kulakları koyu renkli olan pandalar oldukça sevimli bulunan hayvanlar arasında yer almaktadır. Etçil olan pandaların en sevdiği yiyecek ise bambular.

Panda Özellikleri

 • Pandalar yalnız yaşarlar ancak arkadaşları ile vakit geçirmekten hoşlanırlar. Dertleri aileleri ile olsa gerek 1 yaşından sonra yalnız yaşamaya başlarlar😊
 • Pandaların yalnız kalmak istedikleri en sık zaman üzüldükleri zamandır. Öyle ki pandalar bir hayli duygusal hayvanlardır.
 • Pandalar korktuklarında kendilerine yakın gördükleri canlılara koşarlar. Bu her zaman pandalar olmak zorunda değildir.
 • Pandaların kulakları ve gözleri siyahtır. Dışardan bakıldığında ayıya benzetilse de aslında daha çok rakunlarla benzer özelliklere sahiptirler.
 • Etçil hayvanlardır. Ancak avlarına saldırmak ve yemeklerini kazanmak için fazlası ile tembel olduklarından bambu yerler.
 • Günün büyük bir kısmını uyuyarak geçirirler.
 • Dünyada vahşi alanlarda yaşayan panda sayısı yaklaşık 2000 civarındadır.
 • Bambu tüketmek için uygun selüloz enzimlerine sahip değillerdir. Pandaların sürekli tükettikleri bambuları tüketmeye aslında elverişli olmayan vücutları vardır.

Pandalar Nasıl Ürer?

Pandalar hayatlarını yalnız geçirirler. Ancak üremek için bir çifte ihtiyaçları olduğu su götürmek bir gerçektir. Pandaların bir araya gelmelerinin en büyük nedeni de üremek istemeleridir. Üremek için bir araya gelen pandalar ortalama bir yıl boyunca yaklaşık 4-5 gün boyunca birlikte olurlar.

Pandaların kendilerine uygun bir eş bulmaları sonrasında hem fikir olmaları ile birlikte çiftleşme süreci başlar. Eğer bir panda eşini bulamadıysa asla harekete geçmekte acele etmez. Bir süre bekledikten sonra tekrar harekete geçer. Bu süre oldukça uzundur.

İlginizi Çekebilir  Parmak Uçlarında Deri Soyulması Nedenleri Ve Tedavisi Nelerdir?

Pandaların üreme süreci hamilelik için yaklaşık 6 ay kadardır. Yavrunun dünyaya gözlerini açması sonrasında 1 yıl kadar annesine bağlı yaşadığı ve sonra ayrıldığı bilinmektedir.

Pandalar Ne Yer?

Pandalar, bambu filizleri ve yaprakları dışında neredeyse hiçbir şey yemezler. Nadiren diğer bitkileri, balıkları veya küçük memelileri yerler, ancak diyetlerinin yüzde 99’unu bambu oluşturur.

Pandalar etçil grupta yer alan hayvanlardır. Ancak kendilerinin en çok tükettiği şey ise meşhur bambudur. Bambular ile uzun süre yavaşça beslenmeyi seven pandaların günde neredeyse 20 kg kadar bambu yedikleri bilinmektedir.

Panda Türleri Nelerdir?

Panda türleri itibari ile 3 ana kategoride incelenmektedir. Türlere ayrılmasında etkili olan faktörler ise boyutları, ve özellikleridir. Pandaları dev pandalar ve küçük pandalar olarak iki kategoride incelemek mümkündür. Bununla birlikte bilinen panda türleri;

 • Kızıl Pandalar
 • Kahverengi Pandalar
 • Siyah Pandalardır.

Pandaların Nesli Tükeniyor Mu?

Pandalar nesilleri tükenme tehlikesi altında olan hayvanlar arasında yer alıyor. Öyle ki hayvanat bahçelerindeki pandaları saymazsak doğal ortamda yaşayan panda sayısı günümüzde 2000 civarındadır. Günden güne azalan panda sayısı ile birlikte pandaları korumak üzere birçok kuruluş harekete geçmiştir.

Pandalar Ne Kadar Yaşar?

Pandaların ömrü sanıldığının aksine oldukça uzundur. 25 ile 35 yıl arasında yaşayabilen bu sevimli hayvanlar hayatlarının yarısında besleniyor. Ancak bu durum sizi şaşırtmasın çünkü pandalar için beslenmek hem eğlenceli hem de vakit geçirmenin mantıklı bir yolu.

Pandalar Hakkında İlginç Bilgiler

Pandalar hakkında birçok ilginç bilgiye rastlamak mümkün. Özellikle pandaların dünyanın her yerinde kolayca görülmeyen hayvanlar olduğunu düşünürsek daha da ilgi çekici hale geliyor. Sevimli görünen bu hayvanlar aslında oldukça uykucu ve yemeyi seviyor.

 • Bir günün yarısı boyunca beslenmekle zaman geçirirler.
 • Pandaların yalnızlıktan hoşlanmadıkları bir mittir. Çünkü onlar yalnız yaşarlar.
 • Pandaların dış postları çok değerlidir. Öyle ki ortalama bir panda postu 120.000 dolar edebiliyor.
 • Pandaların yavaş hareket etmelerinin nedeni daha az enerji harcamaktır. Gerçekten tembeller.
 • Pandalar uykularının geldikleri yerlerde uyurlar. Kimi zaman bir ağaç dalı kimi zaman bir kovuk olabilir.
 • Pandalar oldukça bencil hayvanlardır. Oyuncaklarını ve sevdiklerini paylaşma eğilimi göstermezler.
 • Pandalar günde yaklaşık 20 kg kadar bambu tüketir.
 • Pandaların ailelerinden ayrıldıkları yaş 1 yaştır. 1 yaşından sonra ailesinden ayrılan pandalar kendi hayatlarını yalnız başlarına yaşamayı tercih ederler.
 • Şimdi size komik gelecek bir bilgi paylaşacağız. Bir panda yaşadığı hayvanat bahçesinde daha fazla yemek alabilmek için hamile taklidi yaparak bir süre bakıcılarını kandırmıştır. Bu pandaların da oldukça akıllı olduğunu gösteriyor.
 • Görüp görebileceğiniz tüm pandaların Çin’e ait olduğunu biliyor muydunuz? Eğer başka ülkelerde panda görürseniz bu onların kiralanmış olduğu anlamına gelir…
İlginizi Çekebilir  Kas Tutulması Nedenleri Nelerdir? Kas Sertliği Nasıl Geçer?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı