Kaşlarda Deri Soyulması Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Kaşlarda Deri Soyulması

Deri organlarımızı koruyan örtü sistemidir. Deri, hasara uğraması muhtemel bir bölgedir. Kendi içinde katmanları bulunmaktadır. En üstteki katman ise kendini zaman zaman yenileme ihtiyacı duymaktadır. Kimi zaman olağan yenilenmelerden kimi zaman ise farklı durumlardan kaynaklı deri soyulmaları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Deri soyulması, vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelebilmektedir. Bu bölgelerden biri de kaşlardır. Kaşlarda deri soyulması tıp alanında seboreik dermatit olarak bilinmektedir.

Kaşlarda deri soyulması şikâyeti olan kişiler bu durumun karşısında birçok neden ile karşılaşabilirler. Kaşlarda deri soyulması, hem fiziksel hem psikolojik olarak kişiyi rahatsız edebilecek bir durumdur. Bazen sadece görüntü olarak değil kaşıntı ve tahriş gibi durumlarıyla da rahatsız edebilmektedir. Kişiler bu tarz reaksiyonlar ile karşılaştıklarında ciddi bir hastalık mı geçirdikleri konusunda endişeye kapılabiliyorlar.

Kaşlarda deri soyulması çok korkulması gerekilen bir konu değildir. Uzmanlar tarafından geliştirilmiş birçok yöntem ve teknikler sayesinde bu rahatsızlık verici durumdan kurtulmak oldukça basit. Kaşlarda deri soyulması neden olur? Kaşlarda deri soyulması nasıl geçer? Kaşlarda deri soyulmasına ne iyi gelir? Kaşlarda deri soyulması kimlerde görülür? Gibi daha birçok merak ettiğiniz konuları detaylıca açıkladık.

Kaş Derisi Soyulma Nedenleri

Kaşlarım neden soyuluyor? Kaşlarda deri soyulması neden olur? Kaş derisi neden soyulur? Gibi uzayıp giden soruların içinde kafa karışıklığı yaşıyorsanız bu yazı tam da sizin için. Kaşlarda deri soyulması bazen cildinize iyi bakmadığınız için bazen ise cildin gerek duyduğu besinleri almadığınız için meydana gelebilmektedir. İnsan derisi herhangi bir sorun ile karşılaştığında farklı şekillerde reaksiyon gösterebilmektedir. Kaş soyulması da bunlardan sadece bir tanesi. Kaş derisinin soyulma nedenleri bilimsel olarak tam anlamıyla tespit edilmemiş olsa da bazı çalışmalar sonucu edinilen bilgiler mevcuttur. Kaş derisinin soyulma nedenleri başlığı altında gösterilebilecek birçok madde yer almaktadır. Peki, kaş derisi soyulma nedenleri nedir?

Kaşlarda Deri Soyulması Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Kaş Derisi Soyulma Başlıca Nedenleri

 • Sağlıksız hazır yiyecekler yüzünden kaşlarda önce kuruluk sonra soyulmalar meydana gelebilmektedir. Vücuda giren her besin vücutta bir iz bırakmaktadır. Bu izler zamanla hasara neden olabilmektedir. Sağlıksız yiyecek ve içecekler aşırı tüketilmesi durumunda kaş derisi soyulma sebebi olarak görülmektedir.
 • Vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanabilmektedir. Vücut ihtiyacı olan minerallerden dolayı eksiklik yaşayarak bazı semptomlar meydana getirebilmektedir. Bu da kaşlarda deri soyulması olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Derinin aşırı kuru veya aynı şekilde aşırı yağlı olması sonucu meydana gelebilmektedir.
 • Yetersiz su tüketmek ve vücudun ihtiyacı olan suyu temin edememek ciltteki sorunların başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Günlük olarak alınması gereken miktarda su içilmez ise ciltte kuruluk ardından soyulmalar oluşabilmektedir.
 • Kullanılan kimyasal maddeler deride bu tarz soyulma reaksiyonlarını beraberinde getirebilmekte. Kimyasal maddeleri kullanırken dikkatli olmak gerekmektedir.
 • Egzama hastalığı kaşlarda deri soyulması meydana getirebilecek hastalıkların başında gelmektedir. Egzama sadece deri soyulması ile kalmayıp bununla beraber kaşıntı ve kızarıklık da meydana getirmektedir.
 • Çok sık ve uzun süreli duşlar da kaşlarda deri soyulmasına sebep olabilmektedir. Müsait olduğunuz günlerde cildinizi kendi yağı ile beslemeniz önemlidir.
 • Kaşlarda deri soyulmasına neden olan hastalıklardan biri de sedeftir. Sedef hastaları da sık sık deri soyulmalarından ve kaşıntıdan şikâyet etmektedirler. Bu hastalığı yaşayan kişilerde sadece kaş bölgesinde değil vücudun diğer bölgelerinde şiddetli kaşınmalar ve soyulmalar meydana gelebilmektedir.
 • Aşırı yağlı saç derisi ve ciltlerde meydana gelebilmektedir. Hastalığın oluşmasına maya benzeri bir organizmanın neden olduğu söylenmektedir.
 • Kozmetik ürünler ve temizlik ürünleri adı altında satın aldığımız ve kullandığımız ürünler de soyulmalara sebep olabilmektedir. Bu ürünleri satın alırken kaliteli bilindik markalardan alışveriş yapmaya özen göstermelisiniz. Soyulma sürecinde bu ürünlerden uzaklaşmalısınız. Böylece cildinizi dinlendirerek eski haline gelmesine yardımcı olabilirsiniz.
 • Bu tarz durumlarda kendiniz nedenleri tespit etmekte zorlanabilirsiniz. En doğru tespitlerin yapılabilmesi için en yakın sağlık kurumundaki doktordan randevu almayı ihmal etmeyiniz. Doktor müdahalesi sonucu yapılacak test ve tedavi yöntemleri sizler için en sağlıklı sonuç olacaktır. Doktorlar bu gibi durumlarda çeşitli kan ve idrar testleri yardımı ile en net sonuca ulaşmaktadırlar.
İlginizi Çekebilir  Köpüklü İdrar Nedenleri Nelerdir? Neye İşarettir?

Kaşlarda Deri Soyulması Belirtileri

Kaşlarda deri soyulması aniden ortaya çıkan bir sorun değildir. Cildin zamanla hasarlara uğraması ve iyi bakılmaması sonucu meydana gelebilmektedir. Kaşlarda deri soyulmasında meydana gelen bazı belirtiler bulunmaktadır. Bu belirtileri sizlerle paylaşarak daha bilinçli hale gelmenizi amaçladık. İşte sırasıyla kaşta deri soyulması sırasında yaşanılanlar sizlerle.

En başta cildinizin kuruduğunu ve eskisi kadar yumuşak olmadığını hissedersiniz. Cilt renginizde soluklaşma ve grileşme gözleyebilirsiniz. Kuruluk git gide etkisini arttırarak soyulmalara ve pullanmalara sebep olur. Deride meydana gelen soyulmalar zamanla kaşıntı ve tahrişlere dönüşebilir. Bu yüzden derinizde ciddi kalıcı hasarlar ortaya çıkmadan önce kaşlarda deri soyulması belirtilerini ciddiye almanız oldukça önemlidir.

Kaşlarda Deri Soyulması Tedavi Yöntemleri

Tedavinin belirlenebilmesi için kaşlarda deri soyulmasının neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Nedeni bilinmeden rastgele tedavi yöntemlerine başvurmamalısınız. Bu konuda doktorunuzdan destek alabilirsiniz. Kaşlarda deri soyulması bazen kendiliğinden geçen hafif bir şekilde atlatılan bir rahatsızlıktır. Kaşlarda deri soyulmasından kurtulmak için nedeni öğrenmeniz gerektiğini söyledik. Nedenler sonucundan sizler için hangi yöntemlerin daha uygun olacağını aşağıda sıraladık. İşte kaşlarda deri soyulmasına ne iyi gelir sorusunun cevapları.

Kaşta deri soyulmasının sebebi cildin kuru kalması, kimyasal ve kozmetik ürünler ise çözüm gayet açık ve basit. Bu tarz durumlarda cildinize eskisinden çok daha iyi bakmanız ve kullandığınız ürünlere ara vermeniz gerekmektedir. İyileşme sürecinde eczaneden alacağınız merhem, losyon ve kremlerden yararlanmalısınız. Cildinizin nem miktarını olması gereken düzeye çıkarmaya çalışmalısınız. Evde bitkisel ürünlerden çeşitli nem destekleri de alabilirsiniz. Bu ürünler arasında; aloe vera, Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve badem yağı yer almaktadır. Ayrıca cildi ekstra kurutacak yüz temizleme ürünlerinden de uzak durmalısınız. Doğal sabunlar ve bebek şampuanlarını kullanarak cildinizdeki soyulmaları azaltmaya çalışabilirsiniz.

Egzama, sedef gibi ciddi deri hastalıklarından birine sahipseniz bitkisel çözümler ve evdeki bakımlar sizin için yeterli olmayacaktır. Bu tarz ciddi rahatsızlık yaşayan kişilere doktora gitmelerini ve doktor önerilerini uygulamalarını tavsiye ediyoruz. Deri hastalıkları için cildiye bölümüne ve dermatolog uzmanlarına gitmeniz uygun olacaktır. Doktorunuz sizi uzun soluklu bir tedavi sürecine başlatacaktır.

İlginizi Çekebilir  Koyu Sarı İdrarın Nedenleri Nelerdir? Neye İşarettir?

Kaş Derisi Soyulmasına Ne İyi Gelir?

 • Doğal yağlardan faydalanabilirsiniz. Bu cildinizdeki soyulma ve kaşıntılara iyi gelecek, sakinleştirecektir. Doğal yağlar arasında; badem yağı, susam yağı, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı gibi daha birçok seçenek yer almaktadır.
 • Kafein tüketiyorsanız kafein tüketme sıklığınızı azaltmanızda veya bırakabiliyorsanız tamamen bırakmanızın büyük faydasını görecesiniz.
 • Kimyasal olmayan doğal sabunlar ve bebek yağları ile cildinize bakım yapabilirsiniz. Özellikle bu ürünleri kullanarak masaj yapmanız oldukça faydalı olacaktır.
 • Muz gibi zengin nem etkisi sunacak meyveler tüketebilirsiniz. Bu meyveleri nem terapisi yapmak için krem olarak da kullanabilirsiniz.
 • Kısa ve sürekli olmayan duşlar almalısınız. Çok sıcak veya çok soğuk su yerine ılık su tercih etmelisiniz. Duş sonrası uzun süre ıslak kalmamalısınız ve cildinizi nemlendirmelisiniz.
 • Alkol kullanıyorsanız rahatsızlığını geçene kadar ara vermelisiniz. Bol bol su tüketmelisiniz.
 • Özellikle kaş bölgenize makyaj yapmaktan kaçınmalısınız. Yaparsanız da iyice temizlemeden uyumamalısınız. Gece ciltte kalan kozmetik ürünler oldukça zararlı maddelerdir.

Kaşlarda Deri Soyulması Kimlerde Görülür?

Kaşlarda deri soyulması herkeste meydana gelebilecek bir sorundur. Ancak orta yaş sonrasında ortaya çıkma olasılığı artan bir rahatsızlıktır. Yaş ilerlemesiyle birlikte cilt kuruluğu da artmaktadır. Kuru ciltlerde daha çok görülen bir rahatsızlık olduğu için genellikle yaşlılarda yaşanıyor diyebiliriz. Gerçi artık gençlerde de görülmesi muhtemel bir rahatsızlık olduğu tespit edilmiştir. Gençlerde görülme sebepleri ise az sıvı tüketmek, zararlı besinler yemek ve sebze yemekleri tüketmemek olarak gözlenmiştir.

Bebeklerde meydana gelen kaş derisi soyulmaları oldukça fazla rastlanılan bir durumdur. 8 – 12 aylık bebeklerde meydana gelen kaş derisindeki soyulmalar kendiliğinden geçen zararsız durumlardır. Bu tamamen annenin hormonlarından kaynaklı meydana gelen bir durumdur. Bebek şampuanı kullandığınızda geçecektir.

Kaşlarda Deri Soyulması Riskleri

Genel olarak yapılan araştırmalara bakıldığında cilt kuruluğundan ve vitamin eksikliğinden kaynaklı kaş derisi soyulmalarında riskli bir durum ile karşılaşılmamıştır. Ancak egzama ve sedef gibi ciddi deri hastalıklarında meydana gelen deri soyulmaları vücudun her yerine yayılabilme ve bulaşma riski taşımaktadır. O yüzden bu tarz deri hastalıklarına erken müdahale edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde vücutta genel bir iltihaplanma meydana gelebilir. Tedavi gecikirse eğer vücutta geniş çaplı morarmalar ve ağrılar oluşabilir. Kişiler yorgunluk gibi ciddi reaksiyonlar göstermeleri durumunda acilen bir doktora başvurarak yardım almalılar. Bu asla ertelenmemesi ve geciktirilmemesi gereken bir durumdur.

İlginizi Çekebilir  Ağız İçi Yaralarına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Nedenleri, Tedavisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı