İdrar Renkleri Ve Anlamları Nelerdir?

İdrar Renkleri ve Anlamları

İdrar Renkleri: Kişilerin vücutlarında herhangi bir olumsuz durum oluştuğunda bazı belirtiler meydana gelmektedir. Kişiler belirtilerin izlerini sürerek hastalıkları ve sorunlarıyla alakalı fikir sahibi olabilirler. Bu süreçte farklı belirtilerle karşılaşmanız oldukça muhtemel. Vücudunuzda meydana gelen bazı değişiklere dikkat ederek süreci yakından takip edebilirsiniz. İdrarınız sorunlarınızın nedeni hakkında ipucu verebilecekler arasında yer almaktadır. İdrar renkleri rahatsızlıklar hakkında ipucu vermektedir. İdrar renklerinin anlamları doğrultusunda bazı çıkarımlara varabilirsiniz. İdrar renkleri anlamları nelerdir? Hangi hastalıkların işaretçisidir gibi aklınıza gelebilecek sorularınızı yazımızda cevapladı. İşte detaylar.

İdrar vücudun gerek duymadığı atıklardır. Atık haline gelene kadarki aşamalarda bazı değişimler meydana gelir. Bu değişimler idrarın fiziksel görünümünün değişmesine neden olur. İdrardaki koku ve renk değişimleri bazı sorunların işaretçisi olabilmektedir. Herhangi bir olumsuz durum sezildiğinde doktora başvurarak gerekilen tetkiklerin yapılması büyük önem taşımaktadır. İlk zamanlarda kendiniz idrarınızı gözlemleyerek yorumlarda bulunabilir ve önlemler alabilirsiniz. Ancak sorunun uzun sürmesi durumunda doktor müdahalesi şarttır.

İdrar böbreklerden gelmektedir. İdrar oluşumunda böbrekler görevlidir. İdrar kesesinde biriken idrar uygun koşullar sonucu dışarıya atılmaktadır. Dışarıya atılan idrar; böbrek hastalıkları, kullanılan ilaçlar, yenilen yiyecekler hakkında bilgiler vermektedir. Ayrıca sadece böbrek hastalıkları için değil diğer hastalıklar için de önemli bilgiler vermektedir. Zaten bu yüzden idrar testleri oldukça önem taşımaktadır. Çünkü hastalıkların teşhisinde nedenlerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

İdrar Ne Renk Olmalı?

Gün içinde sıkça idrara çıkılabiliyor. Kişilerin yaşam tarzına ve su içme sıklığına göre idrara çıkma sıklığı değişiklik gösterebilmektedir. Kişiler bu süreçte sorun hissetmeleri durumunda dikkatli olmalıdırlar. İdrarın içerisinde ürokrom maddesi bulunmaktadır. Bu madde idrara açık sarı rengini vermektedir. Gün içinde alınan sıvı miktarına göre daha açık veya daha koyu renkler gözlemleyebilirsiniz. Bu oldukça doğal bir durumdur. Bunun sebepleri arasında kesinlikle az sıvı tüketmek vardır. Yazın fazla terlemeye bağlı olarak da yoğun bir kıvam ve koyu bir renk ile karşılaşabilirsiniz. Peki, normal idrar rengi nedir? Nasıl olması gerekmektedir? Normal idrar rengi soluk sarı ve amber rengi gibi olmalıdır.

İdrarın Rengi Neden Değişir?

Bu değişime nedeni aslında vücudunuza giren her şey olabilmektedir. Yediğiniz yiyecekler, içecekler, ilaçlar ve çok daha fazlası. En çok değişim yaşanmasına sebep olan yiyecekler arasında pancar ve baklagiller yer almaktadır. Bu yiyecekleri olması gerekenden fazla ve sık tüketmeniz durumunda renk değişimleri gözlemeniz mümkündür. Ayrıca reçetesiz satılan bazı ilaçlar da renk değişimine neden olabilmektedir. Öyle ki bu tarz durumlarda kırmızı mavi gibi enteresan renkler ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden doktorunuzun tavsiye etmediği ve reçeteye yazmadığı ilaçları kullanmamaya özen göstermelisiniz.

İlginizi Çekebilir  Koyu Sarı İdrarın Nedenleri Nelerdir? Neye İşarettir?

Hangi Durumlarda Doktora Başvurulmalıdır?

İdrar renkleri hastalık belirtileri olabiliyor demiştik. Renklere göre hangi hastalıkların risk grubunda olduğunuz konusunda bilgiler derledik. Yapılan bilimsel araştırmalar bu konularda kesin yargılara ulaşmıştır. Sıvı yetersizliği dışında başka nedenlerden dolayı meydana gelen renk değişimlerini ciddiye almalısınız. Kendi başınıza hareket etmeden doktora başvurmayı ihmal etmeyiniz. Peki, idrar rengi ne zaman tehlikeli olmaya başlar? İdrar renklerinden hangileri tehlikelidir? Hepsini sizler için derledik.

Yoğun ton farkı gözlemlediğinizde ve köpüklü idrarlarda doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Bazen idrarda kanama yaşanabilmektedir. Bu da tehlikeli durumlar arasındadır. Kanama tarzı sorunlar ciddi rahatsızlıkların belirtisi olarak tanımlanmaktadır. Kansere kadar gidebilen bu durum için uzmanların müdahalesi gerekmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki idrardaki her kanın sebebi sadece kanser değildir. Panik yapmadan doktorunuza başvurarak detaylı bilgi almanızda fayda var. Bazı durumlarda renk değişimlerine ağrılar da eklenerek daha zor anlar yaşamanıza neden olabilmektedir.

Önemli Noktalar:

İdrarınızın rengi ve yoğunluğu, hatta kokusu bile sağlık durumunuzla ilgili faktörleri ortaya çıkarabilir.

Vitaminler genellikle idrarınızın daha parlak sarı bir renkte görünmesini sağlar.

Köpüklü idrar, idrarınızda albümin gibi çok fazla protein bulunduğunun bir göstergesi olabilir veya böbrek hastalığının bir işareti olabilir.

İdrarınızın kıvamı, kokusu ve rengi genellikle yaşam tarzınızın ve sağlık durumunuzun göstergeleridir. Bu işaretlerin her biri ne yediğinize ve içtiğinize bağlı olarak tıbbi hastalıklara göre değişebilir.

İdrar Kokusu

Sağlıklıysanız ve bol sıvı içiyorsanız, çoğu zaman idrarın güçlü bir kokusu olmaz. İdrarınızın kokusu genellikle bir hastalığın doğrudan göstergesi değildir, daha çok yakın zamanda yediğiniz yiyeceklerin veya aldığınız ilaçların bir göstergesidir. Safran, alkol, kahve, ton balığı ve soğan gibi ürünlerin tüketimi çeşitli idrar “kokularına” neden olabilir. Baharatlı yiyecekler, bileşenleri vücudunuzdan çıkmadan önce tamamen parçalanmadan böbreklerden geçtiği için genellikle benzer bir etkiye sahip olabilir.

Kötü kokulu idrarın başlıca nedneleri

  • Bakterilerden kaynaklanıyor olabilir.
  • Karaciğer hastalığı ve bazı metabolik bozukluklar, küf kokulu idrara neden olabilir.
  • Kontrolsüz diyabet veya nadir görülen bir metabolizma hastalığı belirtisi olabilir.
  • Şeker hastaları genellikle idrarlarının tatlı koktuğunu bildirirler, bunun nedeni vücuttaki fazla şekerdir.
  • Klamidya, idrarınızın çok güçlü bir koku almasına neden olabilen cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır (STD).
  • Bazı yiyecek türleri idrarınızın kokusunu değiştirebilir – kuşkonmaz en yaygın bildirilenlerden biridir.
İlginizi Çekebilir  Kafada (Başta) Ağırlık Hissi Neden Olur? Nasıl Geçer?

Köpüklü İdrar

Bazen idrarınız normalden daha köpüklü görünebilir. Bu, normalden daha kuvvetli idrara çıkmanın bir sonucu olabilir veya bazen sağlıkla ilgili bir semptomun bir göstergesi olabilir, idrarda bir böbrek probleminin işareti olabilen bir protein belirtisi olabilir.

İdrarınız köpüklü veya köpüklü görünüyorsa, bunun nedeni mesanenizin dolu olması ve idrar akışının tuvalet suyuna sert bir şekilde çarpması olabilir. İdrar, daha konsantre olduğunda da köpürebilir – eğer çok fazla su içmediysen ve susuz kalırsan. Köpüklü idrar, idrarınızda albümin gibi çok fazla protein bulunduğunun bir göstergesi olabilir veya böbrek hastalığının bir işareti olabilir. Sık sık oluyorsa – veya zamanla kötüleşirse – mümkün olan en kısa sürede doktorunuza görünün.

İdrar Renkleri Ve Anlamları

İdrar Renkleri Ve Anlamları Nelerdir?

Koyu turuncu idrar: Karaciğer ve safra kesesi ile alakalı sorunlarda idrar rengi turuncu tonlarında ve dışkı da sarımsı bir tondadır. Bu iki belirtinin yanı sıra kişilerin ciltlerinde de sararma gibi değişiklikler oluşur. Sarımsı tonlar çoğu insanın farklı görebileceği bir durumdur. Ancak genellikle sarımsı tonlarda büyük riskler görülmemektedir. Genellikle bu rengin oluşumundaki sebep olarak B vitamini içeren yiyeceklerin fazla ve sık sık kullanılması görülmektedir. Ayrıca buna ek olarak müshil kullanmak da koyu sarı renk görülme sebepleri arasındadır.

Pembe – kırmızı idrar: İdrarın pembe ve kırmızı tonlarında olduğu görülüyorsa buna ek olarak sorun eğer idrara kan karışmasından kaynaklı ise durum ciddidir ve anormal olarak değerlendirilmektedir. Günlük beslenme rutinlerinizde pancar ve böğürtlen gibi yiyeceklere faz yer verdiyseniz, antibiyotik kullanıyorsanız idrar renginizin bu tonlarda değişim yaşamasına herhangi bir hastalık neden olmamaktadır. Bunun sebebi tamamen yukarda saydığımız 3 cümledir. Bu yiyecekleri ve ilaçları kestiğinizde sorununuz ortadan kalkacaktır.

Turuncu idrar

Turuncu idrar: Yiyeceklerin pigmentleri dışkıya etki etmektedir. Havucun fazla tüketilmesinden, bazı vitaminlerin veya antibiyotiklerin vücuda alınmasından, kan sulandırıcılardan ve çeşitli ilaçlardan dolayı meydana geliyor olabilir. Bu tarz bir beslenme alışkanlığınız yoksa ve bu ilaçları almıyorsanız idrar rengindeki değişimin sebebi az sıvı tüketmek olarak kabul edilebilir. Günlük içmeniz gereken suyu içmeye özen göstermeniz sorununuzu çözmenize yardımcı olacaktır.

Mavi idrar: Bu tarz uçuk renklerde idrar çok nadir görülmektedir. Az önce de yiyeceklerin pigmentinin idrara yansıdığını belirtmiştik. Bu yüzden mavi renkte gıda boyası bulunan yiyecekler yemeniz durumunda idrarınız da bu yiyeceğin rengini alabilir. Diğer bir sebep ise nadir rastlanılan genetik bir rahatsızlığa sahip olmanız olarak değerlendirilebilmektedir. Daha net sonuçlar için bazı testlerin yapılması gerekmektedir. Doktora başvurmalısınız.
Koyu kahverengi idrar: Bu renkle karşılaşmanızın sebepleri kesinlikle besinlerdir. Baklagillerin, sıtma ilaçlarının, bazı antibiyotiklerin, müshillerin ve kas gevşetici tarzındaki ilaçların kullanılması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Tükettiğiniz besinlere ve ilaçlara dikkat ederek normale dönebilirsiniz. Ciddi bir sorun teşkil etmemektedir.

İlginizi Çekebilir  Kuru Öksürük Nasıl Geçer?

Koyu mor idrar: Eğer bu renkte bir idrarla karşı karşıya iseniz muhtemelen “porfiri” adı verilen genetik bir hastalığa yakalanmış olabilirsiniz. Porfiri hastalığı sinir sistemi ve cildi tutan bir rahatsızlıktır. Gözlenebilen belirtilerinden en barizi de koyu mor idrardır. Bu renkle karşı karşıya kalmanız durumunda doktora gitmeniz sağlığınız için en doğru adım olacaktır.

Koyu bordo: Bu renkteki idrarın sebebi nefrit adındaki böbrek iltihabının ya da diğer böbrek rahatsızlıklarının belirtisi olarak görülmektedir. Ek belirtileri arasında; idrarda köpürme, böbrekler aracılığıyla protein kaçağının meydana gelmesidir. Artarak devam eden ve uzun süren bu durumu doktorunuzla paylaşarak uzman desteği almanız gerekmektedir.

Beyaz İdrar: İdrar yolu enfeksiyonları bazen idrarı süt beyazı bir renge dönüştürür, çünkü beyaz kan hücrelerinin selini serbest bırakan bir bağışıklık tepkisine neden olurlar. Beyazımsı idrarın diğer nedenleri arasında hamsi, ringa balığı ve kırmızı et (kuzu eti, sığır eti ve domuz eti) gibi pürinden zengin yiyecekleri yemekten kaynaklanan ürik asit kristalleri ve aşırı paratiroid hormonundan fosfat kristalleri bulunur.

Koyu Sarı İdrar: Böbreklerinizin kanınızdan filtrelediği su ve atık ürünlerden oluşur. İdrarınız koyu sarıya dönerse, normalden daha az su ve daha fazla atık ürün içerebilir, bu da yeterince sıvı içmediğiniz için susuz kaldığınızın bir göstergesi olabilir.

Bulanık İdrar Ne Anlama Gelir?

Normal şartlarda idrarın rengi berraktır. Bazı ekstra durumlarda idrarda bulanıklık fark edilebilmektedir. Bunun farklı sebepleri vardır. Sebeplerini sizler için bir araya getirdik. Bulanık idrarın sebebi fosfatüridir. Bu durum zaman zaman herkesin başına gelebilmektedir. Tüketilen süt ürünlerinden kaynaklı meydana gelmektedir. Aynı şekilde süt ürünleri de bazı zamanlarda fosfatüriye neden olabilmektedir.

İdrar testi yaptırıldığında yüksek miktarda fosfata rastlanılmaktadır. Bunun yanı sıra bir diğer bulanıklık sebebi enfeksiyonlardır. Kişilerin enfeksiyon kapması sonucunda idrarda bulanıklık gözlenebilmektedir. Bu iki sebep idrarın kokusu sayesinde birbirinden ayrılarak tespit edilebilmektedir. Kesin ve net sonuçlar için idrar testi yapılmaktadır. En doğru ve kesin sonuçlar anca bilimsel yollarla uzman desteğiyle elde edilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı