Çocuklara Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir?

Çocuklara Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir?

Çocuklara Kilo Aldıran Yiyecekler: Kilo problemleri sanılanın aksine çocukluk yaşlarında baş gösterir. Bu nedenle kilo almakta sıkıntı yaşayan çocuklar ergenlik çağına gelmeden gerekli kiloda olmaları gerekir. Kız çocuklarında ergenlik dönemi daha erken gerçekleştiği için bu durum göz önünde bulundurulmalıdır. Erkek çocukları kızlara nazaran daha geç ergenleşirler. Şimdi Çocuklara kilo aldıran yiyecekler, Çocuklara kilo aldıran yiyecekler hakkında bilgi aktarmaya çalışacağız.

Çocuklar için gereğinden fazla zayıf olmak bir yetişkinden daha büyük sorunlar ortaya çıkarabilir. Çünkü insan vücudunun çocukluk yaşlarında alması gereken temel besinler vardır. Eğer çocukken bu yiyecekler tüketilmezse aşırı kilo kaybının yanında çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimi de olumsuz etkilenir. Aynı zamanda bazı çocuklar da çok fazla kilolu olmalarına rağmen tek tip bir beslenme şekli ile ya da sağlıksız beslenme şekli ile büyüdükleri için aynı zihinsel ve fiziksel gelişim problemlerini ilerleyen yaşlarda yaşamaya başlarlar.

Peki sağlıkllı beslenmenin ve yeterli kilo almanın yolu nedir? Çocuklarımızı nasıl daha sağlıklı büyütebiliriz. Unutulmamalıdır ki kilo almanın yanında beyin gelişimi de önemli yer tutar. Bu nedenle bu yazımızda çocuklarınızın sağlıklı bir şekilde kilo almasının yanında onların zihinsel gelişimini de olumlu etkileyecek yiyecekleri paylaşacağız.

Çocuklara Kilo Aldıran Yiyecekler Listesi:

 • 1. Pekmez
 • 2. Kuruyemiş
 • 3. Patates
 • 4. Zeytinyağı
 • 5. Tereyağı
 • 6. Yemiş Yağları
 • 7. Pirinç
 • 8. Bulgur
 • 9. Bal
 • 10. Bol Sebzeli Çorbalar
 • 11. Tavuk
 • 12. Kırmızı Et
 • 13. Nohut
 • 14. Süt
 • 15. Peynir
 • 16. Balık
 • 17. Kemik Suyu
 • 18. Yumurta
 • 19. Yoğurt
 • 20. Tam Tahıllı Makarna

1. Pekmez:

blank

Pekmez listemizin en başında yer alıyor. Pekmez içerisinde yüksek oranda karbonhidrat bulunan; üzüm, keçi boynuzu ve dut özütünden elde edilen bir yiyecektir. Pekmez kansızlık problemine birebir olarak ilaç niyetine kullanılmaktadır. Çoğu uzman hekim kansızlık rahatsızlığı yaşayan insanlara pekmez önerir.

Pekmezin listemizin ilk sırasında yer almasının nedeni ise çocukların sevebileceği bir besin olmasıdır. Çocuklar genellikle şeker içeriği yüksek olan “abur cubur” diye tabir edilen sağlıksız besinler yemeyi severler. Fakat sizler onlara pekmezin farklı şekillerde kullanımı ile yapılan yiyecekler vererek onları zararlı yiyeceklerden uzaklaştırmış olursunuz.

Pekmez yüksek karbonhidratın yanısıra B1,B2 ve B3 vitaminlerini içerir. Sindirim sıkıntısı yaratmadığı için çocuklarınıza direkt enerji sağlar. Bu nedenle kilo alma süreçlerinde tüketmeleri gerekir. Çocuklarınıza kola içeceği yerine hazırlayacağınız bir karışımı içirebilirsiniz.

-Öncelikle dut pekmezini bir kabın içerisine alın. Daha sonra üzerine muz ve süt ekleyin.
-Pekmez ile karıştırdığınız bu karışımı karıştırıcı ile iyice karıştırın.
-Bu içeceği kola ve benzeri yapay şeker ve asit barındıran içecekler yerine çocuklarınıza verebilirsiniz.

2. Kuruyemiş:

blank

Kuruyemişler içerisinde çok miktarda karbonhidrat ve yağ içerir. 25 gram badem 140 kalori gibi bir enerji vermektedir. Nedeni ise içerisinde iki besinin de yüksek oranda bulunmasıdır. Karbonhidrat ve yağlar vücudumuz için gereklidir. Karbonhidratlar depolanmadan yakılarak direkt beyine enerji sağlamak amacıyla kullanılır. Fazlası zararlıdır. Yağlar ise uzun vadede yakıldığı için vücutta depolanır. Her iki besini de bulunduran badem, fındık, çekirdek, kaju fıstığı ve yer fıstığı gibi ürünler gün içerisinde bir kaç avuç olacak şekilde ya da yemeklerin üzerine serpilerek tüketilebilir. İşte çocuğunuz için lezzetli bir tarif.

– Havuç, turp ve marulu kullanarak salata yapın.
-Daha sonra pekmez, sirke ve limon karışımı hazırlayın. Bu çocuğunuzun salatasına ekstradan enerji ve lezzet katacak.
-Karıştırıcıda çekmiş olduğunuz badem, fındık ve kaju fıstığını salatanın üzerine pekmez karışımı ile birlikte ekleyin.
-En son olarak yüksek kalorili zeytinyağınızı da salataya ekleyerek çocuğunuzun öğününü hazırlamış olacaksınız.

3.Patates:

blank

Patates içerisinde yoğun miktarda nişasta bulundurur. Nişasta bir karbonhidrat türüdür. Fakat en fazla enerji içeren karbonhidrattır ve bitkisel kökenli olduğu için kalbe zararlı değildir. 100 gram patateste 70 kaloriye yakın enerji vardır. Patates aynı zamanda vitamin yönünden de zengindir. 100 gram patateste 17-18 miligram C vitamini yer alır. Pattes çocuklara kilo aldıran yiyecekler arasında güzel bir seçim, çünkü çocuklar severek tüketirler.

İlginizi Çekebilir  Göbek Yağlarını Eriten Besinler ve Yiyecekler Nelerdir?

Patates yemeklerini çocuklar genelde sevmezler. Bu nedenle sizler göze hoş gelen ve onları doyurabilecek patates püreleri hazırlayın.
-Patateslerinizi haşlayın.
-Un, tereyağı ve süt ile hazırladığınız kremaya kaşar peyniri ekleyin ve karıştırıcıdan geçirin.
-Haşlanmış patateslerinize karabiber ve tuz ekleyerek ev yapımı kremanızla karıştırın. Bu leziz patates püresini çocuklarınız afiyetle yiyecektir.

4. Zeytinyağı:

blank

Yağlar kilo almanın en etkili temel besinidir. Çünkü yağlar karbonhidratlara göre daha fazla hidrojen bağı yapma özelliğine sahiptir. Yağlar sindirilirken daha uzun süre alır ve daha fazla enerji açığa çıkar. Bu nedenden dolayı vücudumuz yağları ilk etapta sindirmek yerine karbonhidratlara öncelik verir ve yağları depolar.

Yağ depolamak ve kilo almak dendiğinde çocuklar için en yararlı yağ bitkisel içerikli zeytinyağıdır. Kalbe ve kan damarlarına yarar sağlar. 100 gram saf zeytinyağının içerisinde 800 kaloriden fazlası vardır. Bu nedenle zeytinyağını çocuklarınıza salatalarda ve yemeklerde kullanarak vermelisiniz.

Çocukların en sevdiği yiyecek patates cipsleridir. Neyazık ki marketlerde yer alan cipsler trans yağlar içerir ve çocuğun beyin gelişimine zarar verir. Fakat size vereceğimiz tarifle çocuklarınıza enfes ve sağlıklı patates cipsleri hazırlayabilirsiniz.
-Kızartmalık altı yedi adet patatesi çok ince bir şekilde doğrayın.
-Daha sonra derin bir tavada zeytinyağınızı koyarak yağı kızdırın.
-Çok ince doğradığınız ve az miktar tuz eklediğiniz patatesler dakikalar içerisinde leziz ve sağlıklı patates cipslerine dönüşecek.

5. Tereyağı:

blank

Bazı uzmanlar piyasada bulunan sahte tereyağlarından dolayı tereyağı tüktimini önermez. Fakat tereyağı hayvansal kökenli bir yağ olmasına rağmen çocuklarınız için vazgeçilmez bir besindir. İçerisinde kalsiyum ve yağ bulunur. Bu da çocuklarınızın kas ve eklem gelişimine katkı sağlar. Yemeklerinizde bol miktarda tereyağı kullanarak çocuklarınızın bu besini almasını sağlayabilirsiniz. Elbette fazla tüketimi uzmanların uyarıda bulunduğu gibi zararlı olacaktır.

6. Yemiş Yağları:

blank

Bitkisel içerikli yağlar kalp ve beyin gelişimi için temel maddelerdir. Vücudumuz bu yağlarda bulunan yağ besinlerini depolarken vitaminleri ise enzimlerin çalışması için kullanır. Kuruyemişlerde bulunan vitaminler bu yağların daha fazla tercih edilmesine neden olur. 100 gram fındık yağında yaklaşık 900 kalori enerji bulunur. Bu enerjinin yanı sıra E,C,K vitaminleri barındırı. Mineral yönünden de zengin olan fındık yağında demir,çinko ve bakır gibi maddeler de yer alır. Peki fındık yağını nasıl kullanabilirsiniz?

Yapacağınız güzel bir çoban salataya ekleyeceğiniz fındık yağı bu öğünü enerji deposu yaparken aynı zamanda vitamin bombası özelliği de kazandıracaktır.
-Domates, soğan, salatalık ve maydonozu çoban salatası boyutunda doğrayın.
-Tuz, limon ve fındık yağını da ekleyerek salatanızı hazırlayın. İsteğe göre protein içeriğini artırmak amacıyla ton balığı da ekleyebilirsiniz.

7. Pirinç:

blank

Pirinç içerisinde nişasta lifleri barındırır. Bu nedenle yüksek kalori ve şekere sahiptir. 100 gram pirinçte yaklaşık olarak 130 kalori enerji yer alır. Pişirilmiş bir pirincin içerisinde fosfor, kalsiyum ve demirin yanı sıra protein yer alır. İçerisinde kolesterol bulunmaz bu nedenle kalp dostudur. Yüksek karbonhidrat oranından dolayı günde en fazla bir sefer haftada ise iki sefer tüketilmelidir. Çocuklarınıza sebzeli ve etli prinç pilavı hazırlayarak onlara geniş içerikli bir besin takviyesi yapabilirsiniz.

-Tereyağını ve tel şehriyenizi iyice kavurun. Ardından yıkayıp süzdüğünüz pirinçlerinizi ekleyin.
-Daha önce pişirmiş olduğunuz kırmızı etinizi ve havuçlarınızı ekleyerek pilavınıza suyunu verin.
-Pilavınız bittikten sonra yanında pekmezli meyve suyu tarifimizi de kullanarak yüksek enerjili bir öğün oluşturabilirsiniz.

8. Bulgur:

blank

Pilav yapımında çocuklar daha çok pirinci sevseler de bulgur içerisinde daha fazla vitamin,lif ve protein içerir. Karbonhidrat ve yağ içeriği açısından pirinci yakalayan bulgur daha fazla besleyici özelliğe sahiptir. Bu nedenle pirinç sevmeyen çocuklarınız için bulguru tercih edebilirsiniz. Sizi nefis pilav tarifimizle başbaşa bırakıyoruz.

-Bezelye, havuç ve tavuğu aynı suda haşlayın.
-Bulgurlarınızı yıkayın ve aynı zamanda zeytinyağı ile tereyağını tavaya atın.
-Yağlardan sonra bir yemek kaşığı ev yapımı domates salçasını ve kuru soğanı ekleyin.
-Yağ ve kuru soğan piştikten sonra yıkadığınız bulgurları da ekleyin.
-Tavuk ve garnitürleri bir kaba alın fakat haşlama suyunu dökmeyin.
-Tavuğu ve garnitürleri küçük parçalar halinde bulgur karışımınıza ekleyin.
-Ardından haşlama suyunu da pilavın suyu için ekleyin. Bu pilav hem yükse protein ve vitamin hem de karbonhidrat deposudur.

9. Bal:

blank

Bal bozulmaz diye bir tabir vardır. Bunun nedeni ise balın içerisinde su miktarının yok denecek kadar az olmasıdır. Bal neredeyse yüzde 90 yakın karbonhidrat içerir. Protein, lif ve kalsiyumun yanı sıra bir dizi vitamini de barındırır. Bu nedenle çocukların zihin gelişiminde ve kas gelişiminde etkilidir. Aynı zamanda güne başlarken enerji verir. Sabahları ılık sütün içerisine muz ve ceviz ekleyin. Ardından 3 yemek kaşığı balı da ekleyerek karıştırıcıdan geçirin. Böylece çocuğunuz gün içerisinde ihtiyacı olan kalorinin büyük miktarını sabah saatleride elde etmiş olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Ellerde Deri Soyulması Nedenleri Ve Tedavisi Nelerdir?

10.Bol Sebzeli Çorbalar:

blank

Çorbalar aynı anda birden fazla içeceği bir arada barındırdığı için hem doyurucu hem de besleyici yiyeceklerdir. Bu nedenle öğünlerde sürekli tüketilir. En çok tüketilen çorba türlerinden birisi ise mercimek çorbasıdır. Mercimek içerisinde yüksek oranda protein ve karbonhidrat içerir. Genel olarak besleyici bir özelliği vardır. Çok fazla kilo almak için tercih edilmez. Fakat eğer siz sebze karışımları ile beraber bir mercimek çorbası hazırlarsanız hem çocuğunuzun göz zevkine hem de damak tadına hitap etmiş olacaksınız. Böylelikle bol vitamin, karbonhidrat ve protein takviyesi ile bu öğün sayesinde yavrularınız hızlıca kilo alacak.

Besin değeri yüksek ve kilo aldırabilecek bir çorba için havuç, kabak, kuru soğan, kırmızı mercimek, tavuk suyu, zeytinyağı ve patates kullanmalısınız. Bu besinler B,C vitaminlerinin yanı sıra karbonhidrat , yağ ve protein içerir. Bir insanın ihtiyacı olan bütün gerekli besinleri tek bir öğünde vermeniz çocuğunuzu iyi ve etkili bir şekilde beslemenin en iyi yoludur.

-Öncelikle kabak, havuç, patates ve kuru soğanı iyi bir şekilde doğrayarak zeytinyağında bir müddet çevirin.
-Daha sonra üzerinde yıkamış olduğunuz kırmızı mercimekleri ekleyin. Kırmızı mercimekleri çok fazla kavurmayın ki besleyici yönü kaybolmasın. Bu nedenle düdüklü tencere tercih edebilirsiniz.
-Ardında tavuk suyunuzu da çorbaya ekleyin.
-Düdüklüde pişirdiğiniz takdirde bol besinli çorbanız yaklaşık 35 dakika içerisinde hazır olacaktır.
-Bu güzel besinin üzerine eritilmiş tereyağda pul biber ve nane karışımı yapmak ve çorbaya eklemek ise çocuğunuz için ekstra kalori olacaktır.

Normal bir kase mercimek çorbası 60 kalori civarındayken size verdiğimiz tarif 110 kaloriden fazlasını içermektedir.

11. Tavuk:

blank

Tavuk beyaz etler arasında en çok tercih edilen üründür. İçerisinde yüksek miktarda protein ve yağ bulunur. Potasyum,kalsiyum ve demirin yanı sıra A ile C vitamini barındırır. Tavuklar çocuklarınızın kemik gelişimi için birebirdir. Bu nedenle bolca tüketilmelidir.

Protein içeriği yüksek olduğu için çocuklardaki kas gelişimine de destek olur. Çocukların seveceği türden bol garnitürlü bir tavuk yemeği vazgeçilmezdir.
-Tavukların but bölgelerini kesiniz.
-Patates, kabak, havuç ve kuru soğanı butlar ile birlikte bir kaba alın.
-Zeytinyağı, yoğurt, salça ve tuz ile bu ürünleri marine edin.
-Bu karışımı daha sonra fırına atarak servise hazır hale getirin.

12. Kırmızı Et:

blank

Elbette ki çocukların gelişimi için en önemli besin kırmızı ettir. İnsanoğlunun beyinsel evriminin en temel yapı taşı kırmızı et tüketimi sayesinde kazanılmıştır. Proteinler hem zihin gelişimi hem de kas gelişimi için birebirdir. Kırmızı et yüksek miktarda protein içerir. Bu nedenle çocuklar kesinlike tüketmelidir. Kırmızı eti sote şeklinde yaparsanız çocuklarınız daha çok sevecektir.

-Etin yağsız kısımlarını alarak biber, domates ve soğan ile birlikte kavurun.
-Daha sonra pişmeye yakın tereyağınızı ekleyin. Bu besin çocuklarınızın kas kütlesinin uzun vadede artmasını sağlayacaktır.
Bazı çocuklar ne yazık ki et sevmez ve yemeyi reddederler. Bu sorun için size bir sonraki ürün bilgilerinde sunacağımız çözümü uygulayın.

13. Nohut:

blank

Nohut şüphesis ki protein yönünden eti yakalayabilecek bir performansa sahiptir. Karbonhidrat deposu olan nohut bitkisel kökenli bir protein bombasıdır. Bu nedenle vegan olan insanlar et yerine nohut tüketirler.

Bilindiği üzere bazı çocuklar et yemeyi sevmez ve bu nedenle vücut gelişimleri tamamlanmaz. Sağlıksız olurlar. Bu tür durumlarda onları yavaş yavaş et yemeye nasıl alıştırabilirsiniz? İşte size vereceğimiz yemek tarifini bir kaç ay içerisinde içindeki et miktarını artırarak çocuğunuza yedirin. Ve göreceksiniz ki yavrunuz artık eti severek yiyecek.
-Nohutları haşlayın. Aynı zamanda kırmızı eti de kemiği ile birlikte haşlayınız.
-Salça, zeytinyağı ve soğanı bir tencerede kavurduktan sonra haşlanmış nohutunuzu da içerisine atın.
-Bu adımda yapacağınız şey çok önemli. Nohuta yarı yarıya normal su ve haşladığınız etin suyunu ekleyin.
-Böylece pişirdiğiniz nohut yemeğinde et suyu da bulunacak ve çocuğunuz kırmızı etin içerisindeki besinlerin bir çoğunu almış olacak. İlerleyen dönemlerde bu yemeği yaparken et suyu miktarını yavaş yavaş artırın. Bir süre sonra çocuğunuz etin tadına alışacaktır. Ve artık kırmızı eti direkt olarak yemeklerin içerisinde çocuğunuza verebileceksiniz.

İlginizi Çekebilir  Kilo Aldıran Besinler ve Yiyecekler Nelerdir?

14. Süt:

blank

Bu besin her zaman çocukların baş tacı olmuş ve sevilmiştir. Süt yüksek oranda kalsiyum ve fosfor minerallerini içerir. Bu iki mineral de bilindiği üzere kemik ve kas gelişimi için gereklidir. Bu nedenle uzmanların çoğu çocukların süt tüketmesini önerir. Sütü pekmez ve bal ile karıştırarak çocuklarınıza sağlıklı içecekler oluşturabilirsiniz.

15. Peynir:

blank

Peynir de bir süt ürünü olarak sütün içerdiği ürünlerin yanı sıra ekstra vitaminler ve yağlar içerir. Peynir çocuğunuzun kas ve kemik gelişimine katkı sağlarken aynı zamanda enerji depolaması için de gereklidir. Peyniri kahvaltılarda tüketmenin yanında salatalarda da kullanabilirsiniz. Böylelikle ürün çeşitliliği artmış ve çocuğunuz bir çok vitamin ve proteini almuş olur.

-Köy peynirini zeytinyağında hafifçe kızartın.
-Ardında tonbalığı ve mevsim salatasını karıştırın.
-Üzerine zeytinyağı ve ceviz içi ekleyin.
-Bu yiyecek bir salata olmasına rağmen çocuklarınıza akşam vakitlerinde verebileceğiniz yüksek kalorili ve kalbe zararı olmayan bir üründür.

16. Balık:

blank

Balık selenyum, fosfor ve protein içerir. A, D ve B grubu vitaminleri barındırır. Hayvansal bir ürün olduğu için protein miktarı yüksektir. Somon gibi dip balıklarında yüksek miktarda yağ da bulunur. Bu nedenle bu tür balıkları kızartarak ya da fırınlayarak çocuklarınıza enfes yiyecekler hazırlayabilirsiniz.

Çocuklar hamburgerleri çok sever fakat dışarıda yedikeleri hamburgerler sağlığa zararlıdır. İşte evde yapabileceğiniz bir balık burger.
-İri hamsilerinizi hamsi kuşu şeklinde açarak mısır ununa bulayın.
-Zeytinyağınızda hamsilerinizi kızartın.
-Hamburger ekmeğinin arasına ince doğradığınız turp ve marulu ekleyin.
-Soğanları halka halka doğrayın ve ekmeğin arasına sürün. Bu çocuğunuz için sağlıklı bir burger yiyeceğidir. Dışarıdaki hazır yiyecekleri çocuklarınıza yedirmeyin.

17. Kemik Suyu:

blank

Kemik suyu içerisinde kolajen adı verilen ve jelimsi bir içeriğe sahiptir. Bu besin büyükbaş hayvanların kemik iliğinde yer alır. Çocukların kemik, kas, zihin ve iç organ gelişimlerini direkt etkiler. Çünkü içerisinde kilo almayı sağlayan protein ve yağın yanısıra aklınaza gelebilecek her türlü vitamin ve mineral de içerir.

Bazı eczanelerde hap olarak satılan kolajen yerine evde kendi yapacağınız bir kemik suyu çocuğunuz için mükemmel olacaktır.
-Kemikleri bir düdüklü tencereye su ile birlikte atın ve haşlayın.
-Haşlama suyu kemiklerin içerisine girecek ve oradaki iliği pişirerek kolajen ile birleşecek.
-Daha sonra pişen kemikleri kenara ayırarak suyunu kavanozlayın.
-Bu suyu eğer çocuğunuz direkt içebiliyorsa içirin ya da yemeklerin içerisinde kullanarak evladınızın bu enerjiyi ve besini almasını sağlayın.

18. Yumurta:

blank

Yumurta da hayvansal içerikli ve protein yönünden zengin bir yiyecektir. Bir adet yumurtada 80 kaloriye yakın enerji miktarı yer alır. İçerisinde vitamin ve mineraller de yer alan bu ürün aslında tavukların üreme ürünleridir. Buradan şunu anlayabiliriz ki arayacağınız her türlü besin ve enerji içeriği mevcuttur. Çocuklara kilo aldıran yiyecekler arasında yumurta iyi rol oynamaktadır.

-Kahvaltılarda haşlama olarak ya da tereyağında kızartarak yapacağınız yumurtaları üzerinde peynir serpiştirerek çocuklarınıza servis edin. Yanında ise pekmezli ya da ballı süt tercih edilebilir.

19. Yoğurt:

blank

Yoğurt bir süt ürünü olarak hayvansaldır. Kalsiyum, potasyum ve fosfor da içerir. Süt gibi kas ve kemik gelişiminin yanında vücuttaki zehirin atılmasında büyük rol oynar. Bilindiği üzere zehirlenme vakalarında hastaya yoğurt takviyesi yapılarak kanının temizlenmesi hızlandırılır. Bunun yanında yağ oranı da yüksektir. Bu nedenle kilo almaya da katkı sağlar

Yoğurt her gün çocuklar tarafından tüketilmelidir. İçerisine bal ekleyerek daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz.

20. Tam Tahıllı Makarna:

blank

Makarna bir çok yönden besleyici bir üründür. Karbonhidrat oranı yüksektir. Bunun yanında vitamin içeriği de azımsanmayacak kadar fazladır. Makarnalarda tam tahıllı makarnalar tüketilirse kalp ve damar sağlığı da gözetilmiş olunur.

İşte çocuğunuz için bol kalorili leziz bir makarna yemeği tarifi.
-Makarnalarınızı haşlayarak kenara alın.
-Zeytinyağı içerisine salça ve sarımsak ekleyin.
-Ardından yeşil biber ve domates de ekleyin.
-Bu karışıma çok küçük şekillerde doğradığınız tavukları da önceden pişirilmiş olarak atınız.
-Makarnanızı sos ile birleştirin ve haşlama suyundan bir miktar ekleyin.
-Böylelikle makarnanızın besin değeri kaybolmamış olacak ve lezzetini kaybetmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı