Avokado Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Avokado sıcak bölgelerde yetişmesi mümkün olan tropikal meyve türlerinden biridir. Avokado geç olgunlaşan bir meyvedir. Genel olarak ithal ettiğimiz bir bitki olsa da ülkemizde yetiştiği alanlar bulunmaktadır. Bu alanların başında Antalya gelmektedir. Antalya’nın yanı sıra bazı Akdeniz şehirlerinde de yetiştirildiği bilinmektedir. Avokado eskisi kadar nadir bulunan bir ürün değildir. Türkiye’de çoğu market raflarında ve pazarlarda bulabilmeniz mümkündür. Avokadonun en çok tercih edilen türlerinden biri de avokado yağıdır. Avokado yağı meyvesinden elde edilen organik ve besin değerleri yüksek bir yağ türüdür. Avokado yağı nedir? Avokado yağı faydaları nelerdir? Avokado yağı nasıl kullanılır? Tüm soruların cevabı yazımızda.

Avokado Yağı Nedir?

Avokado meyvesinden soğuk pres yöntemiyle elde edilen avokado yağı içerisinde birçok mineral ve vitamin barındırmaktadır. Zeytinyağı ile benzerliği herkes tarafından dikkat çekmektedir. Avokado yağının sağlıkla ilgili birçok soruna çözüm sağlayan yönleri bulunmaktadır. Ayrıca avokado yağının tek kullanım alanı sağlık sektörü değildir.

Kozmetik bakım ürünlerinin içeriğinde de rastlanmanız mümkün olan yaygın kullanılan bir yağ türüdür. Özellikle E vitaminine sahip olmasından dolayı cilt bakım ürünlerinde tercih edilen bir madde olarak karşımıza sıkça çıkmaktadır. Tüm bunların yanı sıra avokado yağı yenilebilirdir. Çok az doymuş yağ asidi içermektedir. İçerisinde karbonhidrat bulunmamaktadır.

Avokado Yağı Ne İşe Yarar?

Avokado yağı çoğu masaj terapilerinde kullanılan bir yağ türüdür. Ayrıca aromaterapi seanslarının da vazgeçilmez ürünleri arasındadır. Cilde oldukça faydalı olan ve gevşetici etkileri olduğu tespit edilen avokado yağı temiz cilde ufak masaj hareketleri ile uygulandığında vücudu rahatlatmaya yaramaktadır. avokado yağı ile yapılan masajlar sonucu cildinizin sakinleştiğini hissedeceksiniz.

Avokado yağı yemeklerde değişik lezzetler yakalamak ve özel yemekler yapmak için kullanılma uygundur. Dünyaca ünlü mutfaklarda aroma yağı önemli bir yere sahiptir. Özel soslarda kullanılarak değişik tarifler ortaya çıkarma amacıyla kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Ylang Ylang Yağı Nedir? Kullanımı, Faydaları, Zararları

Saç bakımlarında oldukça işe yarayan bir üründür. Saçlara uygulayacağınız avokado yağı saçlarınızı herhangi bir hasara uğramaktan koruyarak sağlıklı saçlara sahip olmasınız sağlamaktadır. Çoğu şampuanın içeriğini incelediğinizde avokado yağı içerdiğine rastlamanız mümkündür.

Cilt bakım ürünlerinde ve kozmetik sektöründe işe yarayan bir yağdır. Kozmetik ürünlerin cilde zarar vermesini önleyerek koruyucu görev üstlenmektedir. Özellikle nemlendirici kremlerde sıkça tercih edilen bir yağdır. Kremlerin içeriğine baktığınızda avokado yağını görebilirsiniz. Vücudun gerek duyduğu nemliliğe sahiptir. Ayrıca kuru ciltli kişilerin sorunlarına hızlı çözüm sunan bir üründür.

Kansere karşı koruyucu etkileri mevcuttur. Kanser riski taşıyan ve kansere yakalanmaktan korkan kişilerin hücrelerini koruyarak bu riskten uzak durmalarına yardımcı olmaktadır. Kanser gibi ciddi hastalıklar bütün olarak vücudunuza iyi bakmanızı gerektirmektedir. Sadece avokado yağı tüketerek mucize etkiler beklemeniz yanlıştır. Genel anlamda düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz.

Avokado Yağı Besin Değerleri

Avokado Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

100 gram avokado yağı kaç kaloridir diye merak eden okurlarımız için kalori miktarını paylaşıyoruz. 100 gram avokado yağı 884 kcal’dir. Avokado yağında karbonhidrat bulunmamaktadır. İçerisinde potasyum gibi birçok mineral yer almaktadır. Ayrıca birçok vitaminin bulunmasından dolayı da vitamin deposu olarak nitelendirilmektedir.

 • Doymuş yağ miktarı 12 gramdır.
 • Çoklu doymamış yağ miktarı 13 gramdır.
 • Tekli doymamış yağ miktarı 71 gramdır.
 • 1 yemek kaşığı Avokado Yağı 123.76 kcal
 • 1 su bardağı Avokado Yağı 1927.12 kcal

Avokado Yağı Faydaları

Avokado yağı faydaları uzmanlar tarafından yapılan birden fazla araştırma sonucu kanıtlanmıştır. Avokado yağının sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Kişiler diyet sırasında avokado yağının büyük etkisi olduğunu görmekte. Ayrıca alternatif tıp alanında da uzmanların özellikle üstüne basarak önerdikleri ürünlerin başında gelmektedir. Avokado yağının faydalarını birlikte inceleyelim.

Başlıca Avokado Yağı Faydaları

 • Yemeklerde kullanıldığında hazmı kolaylaştırarak olası sindirim sorunları yaşamanıza karşı sizi korumaktadır. Yemeklerde organik yağ kullanmayı tercih edenler için avokado yağı güzel bir seçenek olabilir.
 • Kalp hastaları için kurtarıcı bir yağdır. Kalp hastalarının sağlıklı beslenmeleri konusunda takviye edici besin olarak avokado yağından faydalanabilirsiniz. Böylece sağlığınızı riske atmamış olacaksınız.
 • Kolesterol sorunu olan kişiler için olumlu etkileri bulunmaktadır. Kandaki kolesterol değerlerini düzenleyerek doğal ilaç görevi görmektedir.
 • Cilt bakımı konusunda cildin yenilenmesini ve canlanmasını sağlayan bir üründür. Cilde sayısız faydası ve etkisi vardır.
 • Kırışıklık karşıtı bir üründür. Yaşlanma geciktirir ve genç görünümünüzün yıllarca bozulmamasını sağlamaktadır.
 • Ciltte çıkan akne, sivilce ve iltihap oluşumlarına karşı etkilidir. Sivilcelerin çıkmasını önleyerek pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmaktadır.
 • Saçları bakımlı ve canlı hale getirerek daha az yıpranmasını sağlamaktadır.
 • Yüksek tansiyonu düşürme özelliğine sahiptir.
 • Daha güçlü bir hafızaya sahip olmanız konusunda destek olan bir üründür.
 • Vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını kolaylaştırmaktadır.
 • Böbrek taşından kurtulmanızı sağlamaktadır.
 • Böcek ısırmaları ve çeşitli yaraların onarımı konusunda etkilidir.
 • Direkt güneşe maruz kalan ve yanık sorunu olan kişilere iyi gelmektedir.
 • Tırnak bakımında tırnakları daha sağlıklı göstermektedir. Kurumuş, soyulmuş ve çabuk kırılan tırnaklara iyi gelmektedir.
 • Kepek sorununu ortadan kaldırarak daha sağlıklı saçlara sahip olmanız konusunda yardımcı olmaktadır.
İlginizi Çekebilir  Defne Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Avokado Yağı Nasıl Kullanılır?

Avokado yağının birçok kullanım çeşidi bulunmaktadır. Kullanacağınız bölgeye göre kullanım şekliniz de değişiklik gösterecektir. En uygun kullanım şekillerini sizler için derledik. Avokado yağı nasıl kullanılır başlığına geçmeden önce avokado yağı tarzı ürünleri zeytinyağı veya lavanta yağı gibi ürünlerle seyrelterek kullanmanızı öneririz. Bu şekildeki uygulamalar hassas cilde sahip kişiler için daha uygun olacaktır.

Avokado Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Avokado yağı saça nasıl uygulanır diye merak eden okurlarımız için kısa bir özet hazırladık. Saç bakımlarında avokado yağı kullanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Avokado yağından tam verim almak istiyorsanız duş öncesi saç diplerinize yağı ufak masaj hareketleriyle iyice yedirmeniz gerekmektedir. Saç dipleriniz avokado yağının mineralleriyle tam anlamıyla bütünleşmeli. Böylece saç diplerinizde koruyucu etkiler meydana gelecektir. Saç derinizin nemlenmesiyle birlikte saç tellerinizde eskisinden daha fazla yumuşaklık hissedeceksiniz. Saçlarınızın olduğundan daha parlak görünmesini, ısıya karşı dayanıklılığın artmasını istiyorsanız tüm bunları yaparken dökülme sorununuzdan kurtulmanız gerekiyorsa avokado yağını kesinlikle denemelisiniz. Kırılmaları önleyerek sağlıklı uzayan saçlara avokado yağı sayesinde ulaşabilirsiniz.

Avokado yağının cilde uygulanışında dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Avokado yağından tam verim almak isteyen kişiler cilde uygulama yapmadan önce ciltlerini tam anlamıyla temizlemeliler. Meyvesi ile birlikte birleştirerek gözaltı morluklarınızı yok etmek için kullanabilirsiniz. Gözaltınıza krem sürer gibi sürebilirsiniz. Yatmadan önce bu işlemi yaparak sabaha kadar cildinizde bekletebilirsiniz. Avokado yağı sabaha kadar cildinizi besleyerek onarıcı etkiler sunacaktır. Sabah cildinizi iyice arındığından emin olana kadar yıkamalısınız.

Avokado yağını banyo öncesi bacaklarınıza sürerek selülitlerden kurtulabilirsiniz. Vücuda masaj yaparak uyguladığınız avokado yağı sizi gevşeterek rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Banyo yaparak vücudunuzdan tüm yağı arındırabilirsiniz. Her banyo öncesi yapacağınız bu işlem bacak bölgelerinizde gözle görülür bir fark yaratacaktır.

Avokado Yağı yan etkisi var mıdır?

Avokado yağının tespit edilmiş bariz bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak kişisel alerjisi olan ve düzenli ilaç kullanan kişilerin doktorlarının onayı olmadan kullanmamaları konusunda uyarmamızda fayda var. Bu tarz bitkisel yağları haftada birkaç kez kullanmanızda bir zarar olmayacaktır. Ancak aşırı dozda kullanarak işi abartmanıza gerek yok. Cildinizin her ürüne nasıl reaksiyon göstereceği belli olmaz. Ayrıca avokado yağını seyrelterek kullanmayı tercih etmek sizin için daha sağlıklı olacaktır. Avokado yağının herhangi bir yan etkisi olduğundan şüphelenen kişilerin doktora başvurarak test yaptırmalarını önermekteyiz.

İlginizi Çekebilir  Yılan Yağı Nedir? Kullanımı, Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Avokado Yağı Fiyatları

Avokado yağına çoğu aktardan, eczaneden ve marketten ulaşabilirsiniz. Farklı markaların farklı paketleme çeşitleri mevcuttur. Markadan markaya fiyat aralığı değişiklik göstermektedir. Küçük şişelere doldurularak satılan avokado yağlarının fiyatları 10 – 20 lira arasında değişmektedir. Mutfaklarda kullanmak için alacağınız avokado yağlarının fiyatı biraz daha pahalı olabilmektedir. Mutfaklarda kullanılan avokado yağlarının fiyatları 25 – 30 lira arasındadır. 1 litre avokado yağının fiyatı ise 400 lira civarındadır. Ancak küçük şişelerdeki avokado yağları sizin ihtiyacınızı karşılamaya yetecektir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz.boyle detaylı bilgi veren site bulduğum için çok mutluyum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı