Aspir Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Binlerce yıl öncesine baktığımızda tıp bilgileri ve alimleri azınlıktaydı. Bu yüzden sağlıksal problemlerle karşılaşıldığında doğadaki bitkilerden faydalanılmaktaydı. Aspir yağının kullanımı binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Mısır’da sağlık tedavilerinde aspir yağı sıkça kullanılmaktaydı. Ardından her yere yayılarak popüler hale gelmiş ve günümüzde de bu popülerliğini sürdürmeye devam etmektedir. Popülerliğinin son derece hakkını veren mucizevi bir yağdır. Aspir yağı nedir? Aspir Yağı ne işe yarar? Aspir Yağı nasıl kullanılır? Aspir Yağının zararı var mıdır? Bu soruların cevabı ve çok daha fazlası yazımızda.

Aspir Yağı Nedir?

Aspir yağı, aspir bitkisinin tohumlarından elde edilen bitkisel yağ türlerinden biridir. Aspir yağı yemeklik yağı olarak da bilinmektedir. Yemeklerde kullanım için uygun bir yağ türüdür. Aspir yağının kokusu ve rengi yoktur. Bu yönüyle ayçiçek yağını andırmaktadır. Aspir kurak coğrafyalarda yetiştirilen bir bitkidir. Aspir yağı da aynı şekilde kurak bölgelerde daha çok yaygınlaşmıştır.

Aspir yağı doymamış yağlar açısından zengin içeriğe sahip bir üründür. Aspir yağı kendi içerisinde çeşitler bulundurmaktadır. Bunlar; yüksek linoleik içeren aspir yağı ve yüksek oleik içeren aspir yağı olarak ikiye ayrılmaktadır. Yüksek oleik içeren aspir yağları daha fazla doymamış yağ içermektedir. Yüksek linoleik içerenler ise çoklu doymamış yağ bakımından daha zengindir. Kişiler amaçları doğrultusunda aspir yağlarını kullanarak faydalarını görmektedir.

Aspir Yağı Ne İşe Yarar?

Aspir yağının kullanıldığı birçok alan mevcuttur. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu elde edilen bilgilere göre aspir yağı sağlık açısından birçok işe yaramaktadır. Sayısız etkileri ve özelliği olan bu ürünün ne işe yaradığını sizler için derledik. Bu derlemeyi yaparken aspir yağı kullanan ve memnun kalan kişilerin görüşlerini de göz önüne alarak değerlendirmelerde bulunduk. İşte detaylar.

Aspir yağı, vücudun direncini arttırabilecek ve sağlığınızı koruyabilecek bir üründür. Öksürük soğuk algınlığı gibi rahatsızlarda kişiyi rahatlatarak iyileşme sürecini hızlandırmaya yaramaktadır. Aspir yağının işe yaradığı bir başka alan ise kozmetik alanıdır. Kozmetik ürünlerinde içeriğinde aspir yağına rastlamanız oldukça muhtemeldir. Cilde oldukça yararlı bir üründür. Cildinize direkt uyguladığınızda da cilt sorunlarınız konusunda yardımcı olacak ve işe yarayacaktır.

İlginizi Çekebilir  Argan Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Aspir yağı sporcular tarafından da fazlaca tüketilen bir üründür. Sporcuların beslenme şekilleri özel gıdalar gerektirmektedir. Bu takviye edici gıdalardan biri de aspir yağıdır. Sporcuların gerek duyduğu besinlerin temin edilmesinde aspir yağı fazlasıyla işe yarayan bir üründür.

Aspir yağı yemek pişirmeye ve salataların besin değerini arttırmaya yaramaktadır. Yemeklerde ve soslarda kullanabilirsiniz. Böylece sindirim kolaylaştırarak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Aspir Yağının Faydaları

 • Kolesterol sorunu yaşayan kişilerin değerlerini düşürerek riskli durumları kontrol altına almaktadır.
 • Ruh sağlığına olumlu etkileri bulunmaktadır. Kişiler ruh sağlıklarına yatırım yapmak için düzenli olarak aspir yağı kullanabilirler. Böylece daha sakin ve dinlenmiş hissedeceklerdir.
 • Enflamasyona karşı koruyucu görev üstlenmektedir.
 • Vücutta meydana gelebilecek mikrop ve enfeksiyon sorunlarına karşı önlem alarak iltihap oluşumunu engellemektedir.
 • Boğmaca hastalarına iyi gelmektedir.
 • E vitamini açısından zengin bir kaynak olarak nitelendirilmektedir.
 • Damar sertliğini önlemektedir.
 • Siyah noktalardan arınarak temiz bir cilde sahip olmanızı sağlamaktadır.
 • Kalp krizi riskinden korur ve kan pıhtılaşmasına karşı önlem alır.
 • Kan şekeri değerlerini kontrol altına alarak düzenler.
 • Sindirime yardımcıdır ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin direncini arttırmaktadır.
 • Dönemsel olarak yaşanılan adet regl sancılarına karşı dindiricidir.
 • Boğazdaki balgam problemlerinizi çözer.
 • Ciltteki problemlerinize çözüm üretir. Leke ve aknelerin azalmasına yardımcı olur. Sivilcelerin izlerine tedavi edici etkileri mevcuttur.
 • Migren hastalarına iyi gelmektedir.
 • Kan dolaşımını hızlandırmaktadır.
 • Romatizma ağrısı yaşayan kişilere iyi gelmektedir. Ağrı yaşadığınız alanların yumuşadığını ve hafiflediğini hissedeceksiniz.
 • Krem olarak kullanılabilir. Krem işlevi görmektedir.
 • Cilt bakım ürünlerinde yumuşaklık ve kırışıklık önleyici etkileri vardır.
 • Metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını arttırmaktadır.
 • Saç bakımlarında kullanıma uygundur. Saç bakımlarında oldukça işe yaramaktadır. Saçların dökülmesini önler ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Aspir Yağı Besin Değerleri

Aspir Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Aspir yağının içerisinde E vitamini bulunmaktadır. Ayrıca omega 6 da içermektedir. Yağlar bakımından oldukça zengin bir kaynak olarak görülen aspir yağının kalorisi ve besin değerleri de merak konusudur. Aspir yağı kaç kalori? Aspir yağının içeriğinde neler var? Gibi aklınıza gelebilecek soruları sizler için araştırarak derledik.

 • Enerji: 503 kj.
 • Kalori: 120 kcal.
 • Yağ miktarı: 13,6 gram
 • Doymuş Yağ: 0,844 gram
 • Tekli Doymamış Yağ: 10,152 gram
 • Çoklu Doymamış Yağ: 1,952 gram
İlginizi Çekebilir  Shea (Karite) Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Aspir Yağı Nasıl Kullanılır?

Aspir yağını birçok farklı kullanım seçenekleriniz mevcut. Kullanım amacınıza göre kullanım şekli ve dozları da değişiklik gösterebilmektedir. Bu yüzden kullanmadan önce bunu dikkate almanızı öneririz. Aspiri kullanırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise muhafaza etme şeklinizdir. aspir yağını buzdolabında saklamanız çok daha sağlıklıdır. Bu şekilde 40 gün kadar kullanabilirsiniz. Ürünü 40 günden fazla saklamamaya dikkat etmelisiniz.

Aspir yağının kullanım şekillerinden ilki ve en basit olanı ılık su ile karıştırarak içmektir. Ilık su ile karıştırdığınız aspir yağı vücudunuzu çoğu hastalıktan uzak tutma konusunda yardımcı olacak türden bir üründür.

Aspir yağını günde bir kaşıktan fazla tüketmek önerilmemektedir. Bu yüzden salatalara, çaylara ilave ederek kullanabilirsiniz. Böylece sindiriminize yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca diyet yapan kişilerin de metabolizmasını hızlandıracaktır. Aspir yağı yemek pişirmede de kullanılabilmektedir. Ancak çok pişmesi gereken yemeklerde tercih edilmemektedir. Çünkü uzun süre ısıya maruz kalan aspir yağının hiçbir yararı bulunmamaktadır. O yüzden hafif yemeklerde ve çabuk pişenlerde kullanmanız daha uygun olacaktır ve verimli sonuç elde etmenizi sağlayacaktır.

Aspir yağının yan etkisi var mıdır?

Aspir yağının bilimsel olarak kanıtlanmış bariz bir zararı bulunmamaktadır. Ancak bazı dikkat edilmesi gereken özellikleri bulunmaktadır. Öncelikle kalorisi yüksek bir üründür bu yüzden kilo sorunu olanların dikkatli olması gerekmektedir. Aspir yağını kullanırken bunu dikkate alarak normal dozlarda abartmadan tüketmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca alerjik bir cilde sahip olan hassas kişilerin yağı kullanmadan önce ufak bir dozda denemelerini öneriyoruz. Herhangi bir reaksiyon ile karşı karşıya kalmadığınız takdirde kullanmaya devam edebilirsiniz. Aksi halde doktor kontrolüne ihtiyaç duyabilmeniz söz konusudur.

Aspir yağının yan etkileri arasında; mide bulantısı, geğirme, gaz sorunu, kusma isteği ve ishal gibi sorunlar yer almaktadır. Aspir yağı kan pıhtılaşmasını engellediğinden dolayı ameliyat öncesi önerilmemektedir. Bu yüzden doktorunuzdan habersiz bu ürünü tüketmemelisiniz. Hamile hanımlar ve hipotansiyonu olan bireyler aspir yağını kesinlikle tüketmemelidir. Aspir yağı bu bireylere olumsuz etkiler yaratabileceği için riskli görülmektedir.

Aspir Yağının Fiyatları

Bunca özelliğe sahip olan aspir yağının fiyatı da merak edilen başlıklar arasında yer almaktadır. Aspir yağının fiyatları nedir? Aspir yağı çoğu aktarda, eczanede ve markette bulunan bir yağdır. Hatta artık kozmetik ürün satan firmalarda bile bu tarz bitkisel yağlar oldukça yaygın bir şekilde satılmaktadır. Bu tarz yerlerden güvenle aspir yağı temin edebilirsiniz. Ortalama olarak aspir yağ fiyatları 20 – 35 lira arasında oynamaktadır. Bu fiyat aralığında size uygun ve ihtiyacınızı karşılayacak olan aspir yağını satın alabilirsiniz. Son kullanma tarihlerine ve açtıktan sonra uygun koşullarda saklamaya özen göstermenizi tavsiye ediyoruz.

İlginizi Çekebilir  Sedir Ağacı Yağı Nedir? Kullanımı, Faydaları, Yan Etkileri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı