Arı Poleni Nedir? Kullanımı, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Arı Poleni Nedir?

Arı poleni, bal arıları tarafından çeşitli tozlaşan bitkilerden toplanır. Arılar, sarı, toz halindeki maddeyi kovana geri götürür ve kelimenin tam anlamıyla bal peteğinin hücrelerine doldurur. Arılar daha sonra nektar, enzimler, mantarlar, bakteriler ve poleni bazen “arı ekmeği” olarak adlandırılan kompakt külçelere dönüştüren diğer organizmaları ekler. Bu külçeler, polenin alındığı bitkiye bağlı olarak besin bileşenleri bakımından farklılık gösterir. Genel olarak, madde yaklaşık yüzde 55 karbonhidrat, yüzde 35 protein, yüzde 3 mineral ve vitamin, yüzde 2 yağ asitleri ve diğer bileşenlerin yaklaşık yüzde 5’inden oluşur. Yüksek protein içeriği, onu bir kilo kaybı takviyesi olarak özellikle çekici kılar. Elbette kovandan toplanan tek madde bu değil. Kraliçeler, arı propolis tutkalı ve doğal balın yanı sıra sağlığa faydaları olan Arı Sütü’nün sahibidir.

Arı poleni granülleri ayrıca hemen hemen tüm B kompleks vitaminleri, Vitamin C, Vitamin A, Vitamin E, folik asit ve karotenoidlerin yanı sıra çeşitli mineraller, eser elementler, esansiyel yağ asitleri, enzimler ve amino asitleri içerir. Ons başına sadece 90 kalori olan arı poleni, neredeyse doğanın mükemmel besindir.

Arı Poleni, bitkinin çiçeğindeki ercikte oluşan erkek çiçek tohumudur. Bal arıları poleni toplar ve toplama işlemi sırasında bitkinin erciklerinden işlendiği için arıdan gelen salgılarla birleştirilir. Arı poleni toplamak için dilini ve çenelerini kullanır, ardından ön ayaklarını kullanarak poleni ağız çevresinden fırçalar ve şimdi yapışkan olan maddeyi ikinci çift bacağına doğru hareket ettirir. İşçi arı, tamamı arı salgısı ile karıştırılan ve arıların gövdesi ve bacakları üzerindeki depoya taşınan bir polen kütlesi toplar. Arı yeterli polen topladığında, yükü bırakmak için kovana geri döner.

Kimyasal Bileşim Nedir? 

Arı poleninin bitki kökenli olması nedeniyle, gerçek kimyasal bileşimi, yere ve mevsime bağlı olarak değişecektir. Bölgesel ve mevsimsel varyasyonlardan bağımsız olarak ürün, B Vitaminleri 1,2,3,5,6 ve B 12 açısından oldukça zengindir, Karotenoidler ve Folik asit ile birlikte C, A ve E Vitaminleri içerir.

Aynı zamanda kolajen ve lesitin içerir. Lesitin, vücut yağlarının çözünmesiyle ilişkilidir ve kilo verme ve kilo kontrolüne yardımcı olabilecek etkili bir arı polenidir. Yaşamın tüm temel bileşenlerini içerir. Arı polenindeki gençleştirici elementlerin yüzdesi, bira mayası ve buğday tohumunda bulunanları önemli ölçüde aşıyor.

Toplanan polenin kökenine ilişkin incelemeler, bal arılarının yalnızca azotlu madde (amino asitler) açısından zengin polenleri toplayarak geride daha az kaliteli polen bıraktığını göstermektedir.

Arı poleninin yaklaşık% 20’si amino asitlerden ve proteinlerden oluşur ve Rutin açısından son derece zengindir.

Magnezyum, kalsiyum, bakır, manganez ve daha fazlasını içeren zengin bir mineral kaynağıdır.

Arı Poleninin Besin Dağılımı:

Protein – ağırlıkça% 20-35 protein

 • Yağ asitleri
 • C vitamini
 • Demir
 • Çinko
 • Bakır
 • Magnezyum

Arı Poleni Faydaları

Arı Poleni ve sağlığımız – Kelimenin tek anlamıyla eksiksiz bir besin olan kapsamlı testler, yaşamın yalnızca arı poleni ve sudan oluşan özel bir diyetle sürdürülebileceği sonucuna varmıştır.

Sağlığa potansiyel faydaların listesi çok geniştir. İşte arı poleninin daha yaygın ilişkili sağlık yararlarından bazıları:

 • Enerji
 • Kilo kaybı / İştah bastırıcı
 • Dayanıklılık
 • Alerjileri
 • Antibiyotik
 • Cinsel işlev / iktidarsızlık / kısırlık
 • Astım
 • Kronik yorgunluk
 • Bağışıklık sistemini güçlendirici
 • Prostat hastalıkları
 • Menopoz
 • Yaşlanma karşıtı / uzun ömür
İlginizi Çekebilir  Balmumu Nedir? Nerelerde Kullanılır, Özellikleri, Faydaları

Besin takviyesi olarak arı poleni birçok yönden bize yardımcı olabilir. Beslenmemizde eksik olan besinleri, sadece ham enerji için değil, aynı zamanda zararlı ‘serbest radikalleri’ veya toksinleri vücudumuzdan uzaklaştırma yetenekleri için de önemli olan besinleri desteklemek birçok kişi tarafından alınır.

Klinik testler, saman nezlesi ve diğer havadaki alerjenlerin etkileriyle mücadelede etkili olduğunu kanıtlamıştır. Klinik bir testte saman nezlesi alerjisi olan kişilere arı poleni verildi. Bir süre boyunca verildi ve insanları saman nezlesi ve diğer alerjilerin etkilerinden duyarsızlaştırdığı bulundu.

Obezite dahil birçok durumda yardımcı olabilir. İştah bastırıcı ve aynı zamanda genel bir istek bastırıcı olarak hareket etme yeteneği, onu kilo vermek ve hatta sigarayı bırakmak isteyen insanlar arasında popüler kılar

Dünyadaki birçok sporcu, başarılarını büyük ölçüde arı polenini etkili bir enerji / dayanıklılık takviyesi olarak kullanmaya bağlıyor.

Arı poleni tüketmek ayrıca stresin etkilerini azaltmaya ve sindirim sistemi işlevine yardımcı olabilir.

Carlson Wade, ‘Polen Hakkında’ adlı kitabında şöyle diyor: “ hipofiz hormonuna benzer bir gonadotropik hormon, seks bezi uyarıcısı olarak işlev gören gonadotropin içerir. Bu toplam besinin iyileştirici, canlandırıcı ve hastalıklarla savaşan etkilerine inanmak zordur, ancak tam olarak belgelenmiştir. Yaşlanma, sindirim bozuklukları, prostat hastalıkları, boğaz ağrıları, akne, yorgunluk, cinsel sorunlar, alerji ve diğer birçok sorun arı poleni kullanılarak başarıyla tedavi edilmiştir ”.

Vücut sistemi düzenlemesine yardımcı olmak ve erkek ve dişi üreme sistemleri için bir tonik sağlamak yüzyıllardır alınmıştır. Enerji ve dayanıklılık sağlayarak, özellikle bal ve arı sütü ile birleştirildiğinde kısırlığın ve iktidarsızlığın hafifletilmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Prostat bozuklukları hakkında bir not: Klinik araştırmalar prostat hastalığına bağlı prostat büyümesini ve ağrılı semptomları azaltabileceğini öne sürüyor.

Prostat sorunları olan erkekler arasında kontrollü kan basıncı tüketiminin semptomlarda önemli iyileşme ve hafifleme ile sonuçlandığı söylenmektedir. Özellikle, “gece daha az idrara çıkma, gelişmiş mesane boşalması ve azalmış prostat rahatsızlığı”.

Pek çok uzman, arı poleninde bulunan doğal hormonların, çok çeşitli besinler, magnezyum, esansiyel yağ asitleri ve çinkonun yanı sıra erkek idrar ve üreme sistemlerini desteklemeye yardımcı olduğuna inanmaktadır. Genellikle otuz yaşın üzerindeki erkeklerin, arı poleninin prostat bozukluklarının başlamasını önlemeye yardımcı olma yeteneğinden yararlanabileceği düşünülmektedir.

Nasıl işlenir? 

Arı kovanı, milyonlarca yıldır değişmeden kalan bir şekilde inşa edilmiş ve işletilen oldukça verimli bir iş yeridir. Arı kovanı, Kraliçe arının yumurtalarını bıraktığı bir kuluçka odası içerir. Kuluçka odası, kovan içindeki birkaç odadan daha büyüktür, daha küçük odalar işçi arıların balı ve poleni depoladığı yerlerdir.

Polen, “polen tuzakları” nda toplanır. Ticari kovanlarda bu tuzaklar arıcı tarafından oluşturulur ve kovana girerken arının bacaklarını fırçalayan küçük delikli ağ tellerinden oluşur. Polen granülleri daha sonra arıcı tarafından alınan bir tepsiye düşer.

Çoğu durumda, ürün kovandan granül halde çıkarıldıktan sonra çok az ‘işleme’ gerçekleştirilir veya hiç gerçekleştirilir. Herhangi bir yabancı partikülden arındırılır veya elenir ve daha sonra paketlenir ve sıklıkla dondurulur.

Ürünü tüketmenin daha uygun bir yolu kapsül formundadır. Doğru şekilde işlenirse, ham polenin tüm besin içeriğini içerir, ancak çok daha uzun bir raf ömrüne sahiptir, tipik olarak 3 veya 4 yıl. Düzenleyici bir statüsü yoktur, bitki veya vitamin takviyesi değil, gıda olarak kabul edilir. Etkili günlük dozajlar için bir kılavuz yoktur, ancak birçok insan günde 5000 mg’dan fazla alır.

İlginizi Çekebilir  Disney+ Free Accounts 2021 | New Disney Plus Account Login

Arı poleni, sağlığımıza çok çeşitli potansiyel faydalar sağlayan besleyici bir güç merkezidir. Bir ‘süper gıda’ olarak adlandırılan ve eski kültürler tarafından ‘Tanrıların Besini’ olarak etiketlenen arı poleni, yaşamı sürdürmek için gerekli tüm besinleri içerir.

Arı Poleni ve Olası Yan Etkileri

Ancak arı poleninin olumsuz bir reaksiyona veya yan etkiye neden olduğu bazı kişiler olacaktır , bu yüzden onu nasıl alacağınızı ve neyi arayacağınızı anlamak önemlidir. İlk olarak, özellikle çok gençseniz, yaşlıysanız, hamileyseniz / emziriyorsanız veya başka rahatsızlıklarınız varsa veya başka herhangi bir ilaç alıyorsanız, tüm takviyeler bir tür tıbbi gözetim altında alınmalıdır.

Ürünü almaya başlarsanız ve sizinle aynı fikirde değilse, diğerlerinden daha yaygın olarak bildirilen birkaç işaret vardır. –

Kurdeşen – ciltte, genellikle yüzde hafif bir kızarıklık veya yamalılık, arı ürünlerine olumsuz tepki gösteren kişilerden rapor edilir.

Mide krampları – midede herhangi bir kramp hissederseniz, ürünü almayı bırakın.

Bunlar çok nadir görülen yan etkilerdir, vakaların büyük çoğunluğunda arı poleni ve diğer arı ürünleri güvenle alınabilir.

Şüpheniz varsa, yardım isteyin ve sağlığınızla ilgili tüm konularda her zaman dikkatli olun.

NOT: Polen alerjiniz varsa, arı polenine karşı da aşırı alerjiniz olabilir, dikkatli olun!

Arı Poleni Nedir? Kullanımı, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Alerjiler ve Arı Poleni

Pek çok insan, daha ciddi vakalarda oldukça zayıflatıcı olabilen mevsimsel alerjilerden muzdariptir, arı polenini doğru şekilde kullanmak, alerjilerin etkisini en aza indirmeye yardımcı olabilir. Hava kaynaklı alerjenler, yaşadığınız ve çalıştığınız bölgede bulunanlardır. Bu alerjenler , yakın çevrenizdeki çiçeklerin, ağaçların, çalıların ve diğer bitki yaşamlarının polen tanelerinden gelir ve yakupotu çok yaygın bir alerji problemi kaynağıdır. Bal arıları bölgenizdeki polen ve nektarı toplarken vücudunuzda olumsuz bir reaksiyona neden olan aynı polenleri toplarlar ve bu polenlerin küçük miktarları kovanda üretilen bal ve arı poleninde bulunur.

Kişiler alerji için geleneksel olarak tedavi edildiğinde, genellikle kullanılan iki yöntemden biridir – antihistaminikler veya immünoterapi.

Antihistaminikler nadiren sorunların nedenini tedavi ederler, sadece etkilerini azaltırlar. Antihistaminikler gibi reçeteli ilaçları almak, şiddetli alerji durumlarıyla başa çıkmak için gerekli olabilir, ancak uzun vadeli nedenler için çok az şey yaptıkları için mümkünse kaçınılmalıdır.

İmmünoterapi temel olarak küçük ve kontrollü miktarlarda bilinen alerjenleri sisteminize sokarak vücudunuzun yavaşça adapte olmasına ve kendi kendine direnç oluşturmasına izin verir. Bu nedenle ve bu yöntem için arı polenini etkili bir alerji tedavisi olarak kullanmak son derece popüler hale gelmiştir. Az miktarda yerel arı poleni almak, küçük miktarlarda yerel alerjenleri sisteminize sokar ve vücudunuzun uyum sağlama şansı vardır. Aynı şekilde yerel bal da aynı şekilde kullanılabilir. Ancak küçük dozlarla başlamak ve zamanla arttırmak gerekir. Ayrıca, yerel arı poleni ve balın kullanılması, yerel olan ve size sorunlara neden olduğu bilinen alerjenleri ortaya çıkaracaktır. Kökeni bilinmeyen genel bir arı poleni veya bal ürünü kullanmak size daha az fayda sağlayabilir.

Bu yaklaşımları tıbbi gözetim altında kullanın. Arı ürünleri hassas kişilerde şiddetli reaksiyonlara neden olabilir, bu nedenle ne yaptığınızı ve ne bekleyeceğinizi bilmek önemlidir. Arı poleninin olumsuz yan etkileri genellikle ürünü alan az sayıda insanda görülen hafif bir kurdeşen vakasından daha ciddi değildir. Herhangi bir olumsuz yan etki ile karşılaşırsanız ürünü kullanmayı hemen bırakın.

İlginizi Çekebilir  VK Account Free 2022 | Free VK Accounts Login And Password

Arı Poleni ve Artrit

Ne yazık ki, çoğu insan orta yaşa girdiklerinde bir dizi sağlık sorunundan muzdarip olmaya başlar. Potansiyel olarak zayıflatıcılardan biri artrittir. Bazı insanlar ellerinde sadece hafif bir ağrı veya sertlik yaşarken, diğerleri vücutlarının ana eklemlerinde büyük ölçüde acı çekerler. Ağrı kesiciler ancak bu kadarını yapabilir ve reçeteli anti-enflamatuar ilaçlar diyabet, kilo alımı ve kemik yoğunluğu kaybı gibi ciddi yan etkilere neden olabilir. Arı Poleninin birçok yaygın faydasından biri, anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu ve bu hastalığın bazen zayıflatıcı etkilerini azaltmaya yardımcı olduğu gösterilen artrit ile ilişkili şişlik ve rahatsızlığı azaltmaktır.

Arı Poleni ve Kalp Damar Sağlığı

Kalp hastalığı dünyanın her yerinde büyük bir sorundur. Kalp hastalığını tedavi etmek için tıbbi olarak önemli adımlar atılmış olsa da, Arı Polen, kalbinizi proaktif olarak daha güçlü ve daha sağlıklı tutmanıza yardımcı olan özelliklere sahip olabilir. Arı Poleninin kalple ilgili kullanım ve faydalarından biri de yüksek tansiyonu düşürme kapasitesine sahip olduğunun anlaşılmasıdır. Yüksek tansiyon, sağlığınızda ciddi sorunlara yol açabilecek kalp sorunlarının önde gelen nedenlerinden biridir.

Arı Poleni ve Kolesterol 

Arı Poleninin yaygın olarak ilişkilendirilen bir başka faydası, kötü kolesterolü kontrol etmeye yardımcı olabilmesidir. Kolesterolden gelen plak, arterlerin daralmasına neden olabilir ve kalp krizi ve felce neden olabilir, ancak Arı Poleni, kolesterolü düşürme ve daha iyi kalp sağlığına katkıda bulunma yeteneğine sahip olabilir.

Arı Poleni ve Ruh Sağlığı 

Arı Poleni takviyelerinin birçok kişi tarafından beyin işlevine bir miktar destek sağladığı düşünülmektedir. Hafıza güçlendirilebilir ve konsantre olma ve odaklanma yeteneği artabilir. Bu, maddenin kan dolaşımı üzerindeki etkilerinden ve ayrıca stresi azaltmaya yardımcı olabilme özelliğinden kaynaklanan çok yönlü bir faydadır.

Arı Poleni’nin yaşlı bir kişi tarafından takdir edilecek kullanımlarından biri, ciddi bir hastalık veya ameliyattan sonra iyileşme süresini hızlandırmaya yardımcı olabileceğidir. Yaşlı insanlar tipik olarak ameliyattan ‘geri dönmekte’ daha zor zamanlar geçirirler ve arı poleni, hızlı bir iyileşmeye yardımcı olmak için biraz destek sağlayabilir.

Yaşlanma, Ten Rengi ve Cilt

Arı Poleninin birçok kullanımı vücudun iç işlevlerine yönelirken, Arı Poleni ve arı sütü gibi diğer arı ürünleri de hepimizin dünyaya daha güzel bir yüz sunmamıza yardımcı olabilir! Arı Poleni takviyelerinin cildi temizlediği ve aydınlattığı bulunmuştur, bu da vücudunuzun daha iyi çalıştığı zaman bu sağlığın dışarıdan yansıtılacağı düşünüldüğünde mantıklıdır.

Günlük beslenmenizin bir parçası olarak Arı Poleni tüketildiğinde yeni cilt daha kolay üretilir ve kuruma ve kırışmanın etkileri en aza indirilebilir. Polen tüketildiğinde vücudun cildine kan akışı artabilir – bu, cilt hücrelerinizin kendilerinin daha fazla besin aldığı ve dolayısıyla daha sağlıklı ve daha güçlü olacağı anlamına gelir.

Arı Poleni, yaşlanmanın cilt üzerindeki bazı etkilerini tersine çevirerek cildinizin daha genç ve canlı görünmesini sağlar. Aynı zamanda akneli birçok ergen vakasına da yardımcı olabilir – arı poleni hem anti-inflamatuar hem de antibakteriyel özelliklere sahiptir ve bu tip cilt rahatsızlığının püskürmeleriyle başa çıkmada çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Arı Poleni ve Kilo Kaybı

Bu maddenin kilo verme ve kilo düzenlemesine yardımcı olma kapasitesi hakkında çok şey yazılmıştır . Elbette diyet ve kilo verme hapı diye bir şey olmadığı için biraz sağduyu kullanılması gerekir. Diyet ve egzersiz rejiminin bir parçası olarak arı polenini kullanmak aslında size faydalı kilo verme / düzenleme sağlayabilir ve kiloları uzak tutmanıza yardımcı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı